reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

23

06 2017

Projekt uchwały antysmogowej do konsultacji


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Projekt uchwały antysmogowej do konsultacji - Grodzisk News


Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął aktualizację programów ochrony powietrza z 2013 r. Jednym z działań ma być przygotowanie uchwały antysmogowej. Obecnie kończy się faza analizy eksperckiej. Dokument zostanie niebawem skonsultowany z mieszkańcami.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W tym roku wielokrotnie były przekraczane dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza m.in. w naszym regionie czy w samej Warszawie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy na znacznej części Mazowsza jest tzw. niska emisja (do 40 m), która pochodzi ze spalania paliw stałych w piecach lub kotłach domowych oraz drewna i śmieci w kominkach. Z kolei na obrzeżach aglomeracji warszawskiej przeważa wpływ niskiej emisji ze spalania, zarówno lokalnej, jak i napływającej z sąsiednich gmin. W centrum Warszawy natomiast głównym czynnikiem przekroczeń norm jest duży ruch samochodowy. Mimo iż budowane są obwodnice, rozbudowywana jest komunikacja zbiorowa, to z roku na rok jest gorzej.

Dlatego też urzędnicy z Sejmiku Województwa Mazowieckiego od ubiegłego roku pracują nad uchwałą antysmogową, która w założeniu ma być kluczowym dokumentem w walce z zanieczyszczeniami. Swoje opinie już przedstawiły władze gmin, a eksperci z Biura Studiów i Pomiarów Proekologicznych ?Ekometria?, stworzyli dokumentację mająca stanowić podstawę projektu uchwały, która obejmie obszar całego województwa. Uchwała ma również zawierać m.in. dopuszczalne rozwiązania techniczne dla kotłów. ? Chcemy zmienić niskosprawne piecyki indywidualne znajdujące się w domach naszych mieszkańców. Drugą nie mniej ważną kwestią jest jakość paliwa spalanego w tych systemach grzewczych. Jesteśmy przekonani, że wspólne działanie i zmiana na lepsze urządzenia oraz paliwa dobrej jakości znacznie przyczynią się do poprawy jakości powietrza. To pokazują zresztą  modele przygotowane przez ekspertów w dokumentacji którą zleciliśmy ? mówi Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych urzędu marszałkowskiego.

Zdaniem ekspertów przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie wymogów jakości instalacji grzewczych oraz spalanych w nich paliw na terenie całego Mazowsza. Głównie chodzi o kotły, które dostarczają ciepło do kaloryferów, a także kominki i piece.

Niebawem dokument ten zostanie skonsultowany z mieszkańcami Mazowsza w tym m.in. powiatu grodziskiego. Będzie również opiniowany przez samorządy powiatowe i gminne. ? Chcemy aby samorządy i mieszkańcy Mazowsza wzięli czynny udział w dyskusji nad tym dokumentem. Na szali jest nasze zdrowie. Z drugiej strony musimy wspólnie zastanowić się nad narzędziami i tempem zmian. Tak, aby były one realne i możliwe do udźwignięcia. Dlatego konsultacje prowadzone będą w całym regionie ? podkreśla marszałek Adam Struzik.

Konsultacje społeczne ruszą 20 lipca. W subregionach zorganizowane zostaną także spotkania informacyjne.

Uchwała ma wejść w życie 1 listopada 2017 r. Wszystkie instalacje montowane po tym terminie powinny spełniać wymagania Unii Europejskiej, natomiast właściciele tych istniejących będą mieli czas na dostosowanie się do nowych przepisów ? w zależności od klasy i rodzaju urządzenia od pięciu do 10 lat. Kotły niespełniające norm w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń nawet dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 będą mogły być użytkowane do 31 grudnia 2022 r. Natomiast kotły, które spełniają wymagania dla klasy 3 lub 4 według tej normy będą mogły funkcjonować do końca 2027 r. Z kolei użytkownicy kominków, pieców lub nagrzewnic mogą z nich korzystać do 31 grudnia 2022 r., chyba że osiągają one sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.