05 09 2018

Problem z dopalaczami w Grodzisku?

05.09.2018, godz.: 11:21
Problem z dopalaczami w Grodzisku?
fot. Policja

W ostatnich tygodniach, do naszej redakcji napływają głosy lokalnej społeczności, że problem z dopalaczami jest widoczny w naszym powiecie. – Czy policja aby na pewno skutecznie walczy z tym zjawiskiem? Bo mam wrażenie, że nie robi nic – napisał jeden z czytelników. O komentarz w sprawie poprosiliśmy więc grodziską komendę.

Głosów zaniepokojenia dotyczących dopalaczy było więcej. – Podobno dopalacze można kupić nawet w centrum Grodziska, a co na to policja? Chodzi przecież o bezpieczeństwo naszych dzieci – czytamy w listach od czytelników.

Niepokój potęgować mogą przypadki zatruć dopalaczami, które zdarzały się też w naszym regionie, a o których pisały nawet ogólnopolskie media, np. tutaj.

Postanowiliśmy zapytać więc policji, jaka w jej ocenie jest skala zjawiska w naszym powiecie, a także jakiego rodzaju działania podejmują mundurowi,  by zwalczać ten problem. Poprosiliśmy również o odniesienie się do informacji, jakoby dopalacze były sprzedawane w Grodzisku. Czy do policjantów docierały takie sygnały i czy podjęto działania – z jakim skutkiem?

Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy. W pełnym brzmieniu. – Zjawisko używania dopalaczy jest problemem w całym kraju i istnieje także na naszym terenie. W każdym przypadku zabezpieczenia podejrzanej substancji przez policjantów, jest ona przekazywana do badań, a funkcjonariusze ustalają jej pochodzenie. Głównym zadaniem policjantów w walce z dopalaczami jest ujawnianie  miejsc i osób wprowadzających te niebezpieczne środki do obrotu. W bieżącym roku, a także w roku 2017 nie były prowadzone żadne postępowania dotyczące tego przestępstwa. Policjanci w trakcie prowadzonych czynności zbierają informacje o miejscach zakupu substancji psychoaktywnych i zawsze je dokładnie sprawdzają. Podczas ustaleń policjanci nie potwierdzili  sygnałów o punktach sprzedaży dopalaczy na terenie powiatu grodziskiego. Informacje na temat zagrożeń związanych z zażywaniem takich substancji policjanci przekazują podczas różnych działań profilaktycznych, spotkań z mieszkańcami oraz za pośrednictwem mediów – mówi asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

– Walkę z dopalaczami ułatwić mają zmiany w przepisach prawnych. W  związku z wejściem w życie 21 sierpnia 2018 roku przepisów znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, handel i posiadanie środków zastępczych (tzw. nowych środków psychoaktywnych) karany jest tak samo jak w przypadku tradycyjnych narkotyków. Za posiadanie dopalaczy grozić może  do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za handel nimi nawet do 10 lat pozbawienia wolności – dodaje.

Czy taka odpowiedź rozwiewa wszystkie wątpliwości? Oceńcie sami, komentujcie. My do tematu niebawem powrócimy.

1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Problem z dopalaczami w Grodzisku?”

  1. Łukasz Adamus pisze:

    śmiejesz się!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata