03 05 2020

Premiera książki o Moniuszce zilustrowanej przez dzieci. Pierwsza taka w świecie

03.05.2020, godz.: 13:01
Premiera książki o Moniuszce zilustrowanej przez dzieci. Pierwsza taka w świecie
fot. Mat. prasowe

Epidemia koronawirusa przesunęła wyjątkową premierę książki w Grodzisku. O ile jednak okoliczności pozwolą, to 27 maja o godz. 18.00 w Mediatece szerszej publiczności ukaże się pierwsza w świecie książka o Stanisławie Moniuszce w całości zilustrowana przez dzieci.

Książka powstaje w ramach Programu Grantowego Patroni Roku Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej, realizowanego przez Fundację Sofijka – edukacja i rozwój. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 8-16 lat. Jego celem jest przybliżenie życia i twórczości wielkiego kompozytora oraz rozwijanie talentów plastycznych najmłodszych. A patronem medialnym akcji jest portal GrodziskNews.pl.

Książka to tylko część całego szeregu inicjatyw popularyzujących wśród dzieci i młodzieży postać wielkiego kompozytora. Do tej pory odbyły się warsztaty muzyczne, poprowadzone przez Krzysztofa Gwiazdę, koncertującego śpiewaka operowego, kompozytora oraz pedagoga, który przybliżył biografię i muzyczny dorobek Stanisława Moniuszki. Były też warsztaty ilustratorskie, podczas których dzieci pod okiem graficzki Anny Żaczek-Siwczuk, przeniosły na papier wizualizacje swoich wyobrażeń i inspiracji na temat Moniuszki oraz jego dzieł.

Zebrany zbiór ilustracji, tak różnorodnych, jak jej twórcy, opatrzony tekstami Izabeli Michty, autorki literatury dla dzieci, złożyły się na treść tej wyjątkowej książki. Pozycja ukaże się w nakładzie 400 egzemplarzy i trafi do ponad 30 wybranych placówek edukacyjnych i bibliotek.

Punktem kulminacyjnym uroczystej gali w Mediatece będzie możliwość obejrzenia i wysłuchania projektu muzycznego „I like Moniuszko”, powstałego z okazji Roku Moniuszkowskiego. Zaproszeni przez Fundację Sofijka wybitni muzycy, zaprezentują znane utwory kompozytora, takie jak „Prząśniczka”, „Bajka”, „Dziad i Baba”, „Złota Rybka”, czy „Krakowiak” w nowych aranżacjach autorstwa Adrianny Furmaniuk-Celejewskiej, a wykonaniu zespołu instrumentalistów, w którego skład wchodzą: Agnieszka Kadłubowska (sopran), Szymon Telecki (skrzypce), Agnieszka Kiljan (wiolonczela), Eugenia Kwon-Kominek (fortepian), Jolanta Szyndler-Linette (instrumenty perkusyjne).

GrodziskNews jako patron medialny akcji 5 maja – w 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – ogłosimy konkurs dla naszych czytelników, w którym do wygrania będę egzemplarze owej wyjątkowej książki.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata