13 05 2020

Premier: Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń

13.05.2020, godz.: 14:14
Premier: Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń
fot. Krystian Maj/KPRM

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 18 maja rozpocznie się trzeci etap „odmrażania” gospodarki. W ramach luzowania obostrzeń otwarte zostaną salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz restauracje; życie społeczne częściowo wróci do szkół; będą też zmiany w komunikacji publicznej.

–Wiem, że ostatnie dni, ostatnie tygodnie, miesiące były dla wielu z nas trudne. Staramy się wspierać przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa. Jednak ciepłe dni majowe nie pomogły utrzymaniu dyscypliny – powiedział na otwarcie konferencji szef rządu. Wraz z nim o luzowaniu obostrzeń w trzecim etapie mówili minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski.

– Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością. Ale Dzisiaj też mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. W wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy trzeci etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego – powiedział premier Morawiecki i przeszedł do szczegółów.

– Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, o którym mówimy np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach – wyjaśnił szef rządu. Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem tego reżimu. Zachęcamy do otwierania ogródków (gastronomicznych – red.) tam, gdzie się da – dodał.

W salonach fryzjerskich i kosmetycznych osoby obsługujące oraz klienci będą mieli obowiązek noszenia maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.: limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2); zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika; dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Możliwe będą również konsultacje z nauczycielami maturzystów i uczniów klas ósmych. – Od 1 czerwca umożliwimy to wszystkim uczniom – informuje strona rządowa. – To rodzice, w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują o tym, czy dziecko będzie posłane do szkoły. Podtrzymujemy dalej zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru (dla dzieci do lat ośmiu – przyp. red.) – zapewnił premier.

– 18 maja umożliwimy odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Dlatego umożliwimy też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych – dodał Dariusz Piontkowski, szef resortu oświaty. W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od najbliższego poniedziałku podwyższony zostanie także limit pasażerów w komunikacji publicznej.  Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład? Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Dla przykładu: Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Od 18 maja wzrośnie także liczba osób mogących ćwiczyć na obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów)

–Wprowadzamy także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów) – poinformował rząd.

Ruszą także zajęcia w obiektach zamkniętych. WW salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych); wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych); wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury; indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Od 25 ma do życia wrócą uczelnie wyższe. Chodzi o wznowienie zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów oraz zajęć, które nie mogą być prowadzone zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej. Szczegóły poznamy w rozporządzeniu.

Do 12 czerwca przedłużono za to restrykcje na granicach. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

💬︎ 2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “Premier: Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń”

  1. alx pisze:

    niepokojące słowa , że nic nie będzie już takie jak dawniej. Mamy w większości świadomość, że ten wirus, a raczej zagrożenie z jego strony to bajki. Premier już się nawet nie kryje, że chodzi o kontrole obywatela o jakiej wcześniej się nie śniło. Ho ho, może kiedyś doczekamy się bransoletek z chipem jak w Liechtensteinie.

  2. Joanna pisze:

    A co z uroczystościami religijnymi?, Wszędzie wszystko luzowane, tylko akurat nie w tym „sektorze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.