13 01 2020

Prawie sześć milionów dotacji dla Szpitala Zachodniego

13.01.2020, godz.: 19:21
Prawie sześć milionów dotacji dla Szpitala Zachodniego
Fot. Mariusz Kordel

2020 rok dobrze rozpoczyna się dla Szpitala Zachodniego. Grodziska placówka otrzyma bowiem 5,7 mln zł dofinansowania na wdrożenie nowoczesnych instalacji energetycznych oraz cieplnych. We wtorek zostanie podpisana umowa zatwierdzająca dotację.

Projekt Szpitala Zachodniego znalazł się bowiem na liście zdań, które otrzymały unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dotacja wyniesie 5,7 mln zł, a umowę w tej sprawie podpiszą dyrektor szpitala Krystyna Płukis oraz wicemarszałek Mazowsza Wiesław Robaszuk i członkini jego zarządu Elżbieta Lanc.

Uzyskane w ten sposób pieniądze placówka ma wydać na zainstalowanie nowe i ekologiczne układy energetyczne do wytwarzania ciepła. Szpital musi być za pan brat z nowoczesnymi rozwiązaniami, po tym jak w listopadzie otrzymał Polską Nagrodę Innowacyjności 2019 w kategorii „Innowacyjna medycyna”. Przypomnijmy, że placówka otrzymała to wyróżnienie m.in. za leczenie pacjentów z udarem niedokrwiennym metodą trombektomii, która polega na mechanicznym usunięciu zakrzepu blokującego dopływ krwi do mózgu przy pomocy tymczasowego stentu lub cewników. Metodę tę opracowano kilka lat temu na zachodzie, a jej skuteczność została potwierdzona badaniami. Wcześniej stosowano środki farmakologiczne, które miały skrzep rozpuścić, ale ta metoda nie sprawdza się w każdym przypadku. Metodę tę w grodziskim szpitalu wprowadził dr Krzysztof Kądziołka, natomiast dyrektor Szpitala Zachodniego Krystyna Płukis przekonała Ministerstwo Zdrowia do stworzenia pilotażowego programu, którego jednym z liderów została grodziska placówka.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.