reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

17

01 2024

Porozumienia brak. Od jutra strajk na WKD


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Piotr AntosPorozumienia brak. Od jutra strajk na WKD - Grodzisk News


Dziś odbyły się rozmowy pomiędzy Zawodowym Związkiem Maszynistów Polskich i zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Porozumienia nie udało się osiągnąć, co oznacza, że jutro maszyniści rozpoczną strajk.


Do spotkania pomiędzy związkowcami a przedstawicielami WKD doszło dziś o godz. 13.00. Obie strony liczyły, że uda się dogadać i do planowanego od jutra strajku nie dojdzie. Tak się jednak nie stało.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, że w dniu 17 stycznia 2024 roku (środa) podczas kolejnego spotkania pomiędzy Zarządem WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce porozumienie nie zostało osiągnięte. Niestety Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych odrzucił propozycję podwyżki w wysokości 500 zł brutto/os. od 1 marca 2024 roku, zaproponowaną dzisiaj przez Zarząd spółki WKD i podtrzymał swoje żądania wprowadzenia podwyżki w kwocie 800 zł brutto – czytamy w komunikacie opublikowanym przez spółkę WKD. – W związku z tym ZZMK podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku generalnego od dnia 18 stycznia 2024 roku – dodaje przewoźnik.

WKD podkreśla, że mimo trudnych czasów (pandemia, wojna i związana z nimi inflacja) akcje podwyżkowe są prowadzone są od lat co roku dla całej załogi, a zarówno w 2022 jak i w 2023 r. każdorazowo po 500 zł brutto.

Spółka podała jak wygląda średnie uposażenie maszynistów. – W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprecyzyjnymi informacjami dotyczącymi warunków pracy maszynistów WKD oraz przyczyn braku porozumienia z maszynistami Warszawska Kolej Dojazdowa informuje, że po wprowadzeniu podwyżki w 2023 roku średnie wynagrodzenie maszynistów WKD kształtuje się na poziomie ponad 10.000 zł brutto, co stanowi kwotę o ponad 25% wyższą od średniej płacy w WKD. Ponadto postulowana przez ZZMK podwyżka w wysokości 800 zł brutto w uposażeniu zasadniczym po uwzględnieniu pochodnych, realnie przełożyłaby się na wzrost zarobków maszynistów o ponad 1600 zł brutto w 2024 roku – podaje WKD w komunikacie.

WKD podkreśla, że jeżeli uwzględnieni postulaty związkowców, to podróżni jeszcze w tym roku zapłacą znacznie więcej za bilety. Bez podwyżki cen biletów niemożliwe bowiem stanie się zbilansowanie realizowanej działalności przewozowej.

Pełna treść komunikatu jest dostępna tutaj.

Strajk od czwartku
W związku z brakiem porozumienia na linii ZZMK – WKD od jutra (18 stycznia) rozpocznie się tzw. strajk rotacyjny – wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów, w godzinach 6:00-8:00 oraz 15:00-17:00 zostaną zatrzymane na najbliższej stacji/przystanku osobowym, a od dnia 19 stycznia 2024 roku (piątek) strajk będzie prowadzony codziennie w dni robocze.

W związku z utrudnieniami w ruchu pociągów na linii WKD począwszy od czwartku
w godzinach 6:00-8:00 i 15:00-17:00:
1. Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.
Pasażerowie WKD podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich na podstawie biletu jednorazowego WKD zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.
2. Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Pensja ponad 10 tys. zl to malo? Ktoś kto tyle zarabia nie powinien utrudniac komus dojazdów do pracy.

alig
17-01-2024 19:05

alig: "średnie wynagrodzenie"! Nic Ci to nie mówi? Pomyśl chwilę, zanim znów wyrazisz swoje zdziwienie.

Bezstronny
17-01-2024 19:21

Powinien jeden z drugim iść do pracy np.na magazyn za 4 tysiące to by błagali o tą pracę maszynisty za 10 tysięcy

ZYZIO
17-01-2024 20:06

pokaż wszystkie komentarze (11)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.