TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

27

07 2021

Ponad 4,6 mln zł dotacji na m.in. rewitalizację Placu Wolności!


Grodzisk News


Ponad 4,6 mln zł dotacji na m.in. rewitalizację Placu Wolności! - Grodzisk News


Grodziski magistrat pozyskał ponad 4,6 mln zł dotacji na kilka inwestycji, w tym na jedną z flagowych – rewitalizację Placu Wolności!


reklama Grodzisk mazowiecki

Grodzisk wystartował w konkursie dotacyjnym Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Wniosek naszej gminy zajął wysokie 11. miejsce (na 158) i został zakwalifikowany do dofinansowania. Dzięki temu gmina otrzyma ponad 4,6 mln zł na siedem różnych działań.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Plac Wolności
Pierwszym i największym zadaniem będzie rewitalizacja Placu Wolności, o której bardziej szczegółowo pisaliśmy tutaj. – To jest priorytet, chcemy tę inwestycję zrealizować w ciągu roku, aby była gotowa na 500-lecie miasta. Rozpoczęcie inwestycji planujemy jeszcze na ten rok, a zakończenie na sierpień 2022 r. - mówi nam Katarzyna Marcinkowska, główny specjalista ds. zieleni miejskiej w Urzędzie Miejskim w Grodzisku.

A jakie są inne inwestycje, na które Grodzisk pozyskał unijne środki?
Zagospodarowanie zielenią ul. Zondka – wykonanie nasadzeń oraz systemu nawadniającego dla roślin.
Stołówka dla owadów w Parku Skarbków – rewitalizacja łąk kwietnych poprzez wprowadzenie nowych gatunków bylinowych plus łąk roślin jednorocznych, dodatkowo wprowadzenie domków dla owadów, płazów i gadów (wzbogacenie bioróżnorodności terenu parku)
Ekologiczny skwer na skrzyżowaniu ul. E. Orzeszkowej z ul. 3 Maja – utworzenie placu biologicznie czynnego, ustawienie elementów małej architektury, nasadzenia zieleni, ustawienie budek dla owadów
Ogródek przy Pawilonie Kultury na ul. Westfala – demontaż betonowej powierzchni placu i utworzenie tam terenu biologicznie czynnego i zagospodarowanie zielenią
Stworzenie ekologicznych ogródków przy obiektach oświaty – przy każdej gminnej szkole i przedszkolu powstaną ogródki składające się z ośmiu skrzynek do uprawy roślin. Ponadto przewiduje się montaż zbiorników na wodę deszczową, koszy na śmieci, budek lęgowych dla ptaków, czy domków dla owadów i zwierząt

Działania edukacyjne
Część środków zostanie również przeznaczona na zajęcia edukacyjne. – Te wszystkie działania będą związane z edukacją młodzieży i praktyką. Nasz wniosek w dużym stopniu opierał się na działaniach edukacyjno-promujących ekologię. Będzie szereg spotkań i zajęcia praktyczne dla uczniów, będą konferencje dla mieszkańców, które będą miały poprawiać wśród nich świadomość ekologiczną – zaznacza Katarzyna Marcinkowska.

Szacunkowy koszt całego projektu, to ponad 5 mln zł, natomiast 4,6 mln zł będzie pochodzić z dotacji. Wszystkie zadania mają zostać zrealizowane do 2024 r.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

super, wszystko w betonie!

joanna
27-07-2021 13:42

Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Niektórym powinno się odciąć dostęp do sieci.

KB
28-07-2021 05:49

a dlaczego gmina w centrum, przy deptaku sprzedała działkę gminną i powstaje monstrualna budowa po całej szerokości działki!!!! centrum miasta nie zasługiwało na skwer????? deptak to sam beton, nie można w upały oddychać!!!!

artysta plastyk
27-07-2021 13:46

Doczytaj o rewitalizacji całego deptaka, placu Wolności i Zygmunta Starego, a potem przestań pleść bzdury

KB
28-07-2021 05:44

gratulacje, zmiany z duchem czasów!

xx
27-07-2021 17:19

Czy na 500 lecie miasta zamiast hotelu dla owadów mieszkańcy doczekają się dróg w okolicy Okreznej. Rozumiem że część z mieszkancow na to nie zasługuje, ale nie można postępować jak przewodnia siła narodu.

KrisGG
27-07-2021 20:15

Niech zgadne.....Te wszystkie wyzej wymienione inwestycje bedzie realizowal Wig-dar?

Oskar
28-07-2021 09:53

Modernizowane są uliczki i placyki a gdzie poległ projekt przedłużenia Kierlańczyków?
Wyjazd ul.3maja na Okulickiego to porażka.

Ferdi
28-07-2021 13:42

chyba zabudowywane są uliczki i ulice w centrum, a nie rewitalizoane, najpierw burzą gminne kamienice, potem przetarg, kupuje deweloper i budują bloki, taka rewitalizacja w grodzisku

Maria
05-08-2021 14:07

plyty granitowe jak na cmentarzu!!! nagrzewające się tak jak patelnia!!!! masakra

Jaga
28-07-2021 15:08

o wiele PRZYJEMNIEJ byłoby przebywać w tym rejonie jakby władze miasta ZLIKWIDOWAŁY ze skutkiem NATYCHMIASTOWYM nagłośnienia znajdującego się za murem kościelnym.Te "koncerty"słychać na PÓŁ MIASTA codziennie muzyczka organowa i mądrości ambonowe płynące z głośników kościelnych nie wpływają korzystnie na to miejsce.........................

głuchoniemy
28-07-2021 16:05
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.