21 05 2020

Pół wieku od śmierci wybitnego żeglarza i grodziszczanina

21.05.2020, godz.: 07:24
Pół wieku od śmierci wybitnego żeglarza i grodziszczanina
fot. Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.

W czwartek 21 maja minie dokładnie 50 lat od śmierci Leonida Teligi, grodziszczanina, a przede wszystkim żeglarza, który wsławił się opłynięcie świata na jachcie. Przypomnijmy tę postać.

Leonid Teliga przez większość życia mieszkał w Grodzisku. Jako pierwszy polski żeglarz popłynął dookoła świata w pojedynkę. Swą podróż planował na długo przed jej rozpoczęciem i przygotowywał ją praktycznie wyłącznie własnymi siłami. Teliga bazując na swoich oszczędnościach, zbudował jacht „Opty”. Jachty tego typu były udaną i sprawdzoną konstrukcją jachtu pełnomorskiego, notabene pierwszą polską, opracowaną jeszcze przed II wojną światową. Rejs „Opty” rozpoczął się 25 stycznia 1967, a trasa wiodła z Casablanki na zachód, uczęszczanymi szlakami. Do portu w Casablance żeglarz powrócił 30 kwietnia 1969 roku, kończąc tym samym udaną wyprawę.

W 2017 roku, na stulecie urodzin Leonida Teligi, Grodzisk ufundował i uroczyście odsłoniła monument upamiętniający żeglarza. Pomnik stoi przy Stawach Goliana i dobrze wpisuje się w urokliwy krajobraz parku.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata