reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Podwyżka opłat za śmieci w Grodzisku

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNews.plPodwyżka opłat za śmieci w Grodzisku - Grodzisk News


Mieszkańcy grodziskiej gminy zapłacą więcej za śmieci. Rada Miejska przegłosowała uchwałę podwyższającą stawkę za odbiór i gospodarowanie odpadami z 32 do 36 zł na mieszkańca.


Na ostatniej sesji rady miejskiej radni podjęli uchwałę podwyższającą opłatę za wywóz i gospodarowanie odpadami. Dotychczas mieszkańcy płacili 32 zł, a od 1 kwietnia stawka ta wynosi 36 zł miesięcznie od mieszkańca. Natomiast stawka w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny to od tego miesiąca 72 zł.

Skąd taka decyzja? – Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarki odpadami komunalnymi powinien być systemem samofinansującym się. W związku z powyższym, w celu zapewnienia środków na jego prawidłowe funkcjonowanie, konieczne jest pobieranie takiej opłaty, aby wystarczała ona na realizację całości zadania, którym została obciążona gmina – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– W związku ze wzrostem kosztu obsługi systemu, wynikających m.in. ze zwiększenia wydatków odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych (będących następstwem zawarcia nowej umowy na odbiór odpadów komunalnych), z rozszerzenia rodzaju odbieranych odpadów komunalnych jak również ze wzrostu kosztów zakupu worków do segregacji, konieczna jest zmiana stawek opłat – uzasadniają radni.

Według wyliczeń przewidywany miesięczny koszt obsługi systemu to 1 939 645,64 zł. Jeżeli tę kwotę podzielimy przez liczbę mieszkańców zarejestrowanych w systemie (53 876) to wychodzi kwota 36 zł. Należy podkreślić, że dotychczasowa stawka (32 zł) została uchwalona 24 lutego 2021 r.

W nowej uchwale zniżka dla mieszkańców kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym wynosi 4 zł. Zachowane zostają zniżki dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, a przeciw było sześcioro radnych.


Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?

Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?

ZOBACZ TEŻ







Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

to jeszcze wprowadźmy zmianę wysokości opłaty w zależności od tego kto dalej mieszka np. od centrum miasta - im dalej ktoś mieszka tym będzie płacił drożej. No a jak ktoś ma na ulicy tylko dwóch sąsiadów to niech płaci ekstra -> czemu za dojazd mają się składać inni.?!?
z takimi samymi obserwacjami


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.



Treść komentarza
Podpis




AKTUALNOŚCI

Milanówek dementuje informacje ws. terenów po dawnym MIFAM-ie

Milanówek zdementował informacje sugerujące porozumienie gminy z firmą Trei „w sprawie zabudowy wielorodzinnej” na terenach po dawnej fabryce MIFAM. Ratusz twierdzi, że zgodnie z projektem Planu Ogólnego na owej działce może pojawić się tylko działalność usługowa

Nie brak propozycji w grodziskich kinach

Czas przyjrzeć repertuarom obu grodziskich kin na najbliższe dni. Tradycyjnie są w nich propozycje już znane, jak również zupełnie nowe. W poniedziałek kino CK będzie nieczynne.

Grodzisk. Osobówka uderzyła w słup na 3 Maja

Spore poruszenie wywołały wśród mieszkańców Grodziska wozy strażackie jeżdżące na sygnałach w centrum miasta w piątek późnym wieczorem. Okazało się, że po godz. 23.00 na 3 Maja doszło do zderzenia, a na miejscu prócz policji działało kilka zastępów straży pożarnej, przybyła też karetka pogotowia.

Wieczorne zderzenie na wiadukcie w Jaktorowie

Kilka zastępów straży pożarnej, a także policję i pogotowie skierowano w piątkowy wieczór na wiadukt w Jaktorowie. Okazało się, że kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne.

Batalion WOT z Książenic poszukuje ratowników medycznych

61 Batalion Lekkiej Piechoty w Książenicach szuka osób, które chcą wykorzystać swoje umiejętności w służbie Ojczyźnie. Prowadzi nabór na stanowiska ratowników.

Lekki dach i estetyczne wykończenie – w jakich sytuacjach gonty dachowe sprawdzają się najlepiej?

Gonty dachowe należą do materiałów pokryciowych wykorzystywanych zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przy modernizacji starszych obiektów. Ich popularność wynika między innymi z niewielkiej masy, stosunkowo prostego montażu oraz dużej różnorodności wzorów i kolorów. W praktyce wybór tego rodzaju pokrycia powinien być jednak uzależniony od parametrów technicznych dachu, warunków eksploatacyjnych oraz oczekiwanej trwałości materiału. W artykule przedstawiono sytuacje, w których gonty dachowe mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem oraz omówiono ich najważniejsze właściwości.

Pożar budynku w Golach. W akcji sześć zastępów straży

W piątek doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym w miejscowości Gole w gminie Baranów. W akcji gaśniczej brało udział sześć zastępów straży pożarnej.

Burze nad regionem. IMGW wydał ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie przed burzami mogącymi nawiedzić nasz region.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB
REKLAMA

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.