
Mieszkańcy grodziskiej gminy zapłacą więcej za śmieci. Rada Miejska przegłosowała uchwałę podwyższającą stawkę za odbiór i gospodarowanie odpadami z 32 do 36 zł na mieszkańca.
Na ostatniej sesji rady miejskiej radni podjęli uchwałę podwyższającą opłatę za wywóz i gospodarowanie odpadami. Dotychczas mieszkańcy płacili 32 zł, a od 1 kwietnia stawka ta wynosi 36 zł miesięcznie od mieszkańca. Natomiast stawka w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny to od tego miesiąca 72 zł.
Skąd taka decyzja? – Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarki odpadami komunalnymi powinien być systemem samofinansującym się. W związku z powyższym, w celu zapewnienia środków na jego prawidłowe funkcjonowanie, konieczne jest pobieranie takiej opłaty, aby wystarczała ona na realizację całości zadania, którym została obciążona gmina – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały.
– W związku ze wzrostem kosztu obsługi systemu, wynikających m.in. ze zwiększenia wydatków odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych (będących następstwem zawarcia nowej umowy na odbiór odpadów komunalnych), z rozszerzenia rodzaju odbieranych odpadów komunalnych jak również ze wzrostu kosztów zakupu worków do segregacji, konieczna jest zmiana stawek opłat – uzasadniają radni.
Według wyliczeń przewidywany miesięczny koszt obsługi systemu to 1 939 645,64 zł. Jeżeli tę kwotę podzielimy przez liczbę mieszkańców zarejestrowanych w systemie (53 876) to wychodzi kwota 36 zł. Należy podkreślić, że dotychczasowa stawka (32 zł) została uchwalona 24 lutego 2021 r.
W nowej uchwale zniżka dla mieszkańców kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym wynosi 4 zł. Zachowane zostają zniżki dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, a przeciw było sześcioro radnych.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
to jeszcze wprowadźmy zmianę wysokości opłaty w zależności od tego kto dalej mieszka np. od centrum miasta - im dalej ktoś mieszka tym będzie płacił drożej. No a jak ktoś ma na ulicy tylko dwóch sąsiadów to niech płaci ekstra -> czemu za dojazd mają się składać inni.?!?
z takimi samymi obserwacjami
Milanówek zdementował informacje sugerujące porozumienie gminy z firmą Trei „w sprawie zabudowy wielorodzinnej” na terenach po dawnej fabryce MIFAM. Ratusz twierdzi, że zgodnie z projektem Planu Ogólnego na owej działce może pojawić się tylko działalność usługowa
Czas przyjrzeć repertuarom obu grodziskich kin na najbliższe dni. Tradycyjnie są w nich propozycje już znane, jak również zupełnie nowe. W poniedziałek kino CK będzie nieczynne.
Spore poruszenie wywołały wśród mieszkańców Grodziska wozy strażackie jeżdżące na sygnałach w centrum miasta w piątek późnym wieczorem. Okazało się, że po godz. 23.00 na 3 Maja doszło do zderzenia, a na miejscu prócz policji działało kilka zastępów straży pożarnej, przybyła też karetka pogotowia.
Kilka zastępów straży pożarnej, a także policję i pogotowie skierowano w piątkowy wieczór na wiadukt w Jaktorowie. Okazało się, że kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne.
61 Batalion Lekkiej Piechoty w Książenicach szuka osób, które chcą wykorzystać swoje umiejętności w służbie Ojczyźnie. Prowadzi nabór na stanowiska ratowników.
Gonty dachowe należą do materiałów pokryciowych wykorzystywanych zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przy modernizacji starszych obiektów. Ich popularność wynika między innymi z niewielkiej masy, stosunkowo prostego montażu oraz dużej różnorodności wzorów i kolorów. W praktyce wybór tego rodzaju pokrycia powinien być jednak uzależniony od parametrów technicznych dachu, warunków eksploatacyjnych oraz oczekiwanej trwałości materiału. W artykule przedstawiono sytuacje, w których gonty dachowe mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem oraz omówiono ich najważniejsze właściwości.
W piątek doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym w miejscowości Gole w gminie Baranów. W akcji gaśniczej brało udział sześć zastępów straży pożarnej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie przed burzami mogącymi nawiedzić nasz region.
18
21-04-2026
10
13-05-2026
10
29-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.