25 06 2020

Podkowa i Brwinów w czołówce Rankingu Finansowego Samorządów. Jak pozostałe gminy?

25.06.2020, godz.: 15:04
Podkowa i Brwinów w czołówce Rankingu Finansowego Samorządów. Jak pozostałe gminy?

Podkowa Leśna i Brwinów znalazły się w czołówce ogólnopolskiego Rankingu Finansowego Samorządów. Dość wysoko zawędrował też Grodzisk.

Ekonomiści przeanalizowali finanse 2790 polskich gmin, miast i powiatów. Badali sposób gospodarowania pieniędzmi, pracowali na „twardych danych” – oficjalnych sprawozdaniach finansowych, jakie każda jednostka samorządu terytorialnego składa do Okręgowej Izby Obrachunkowej. W ten sposób powstał Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to opracowanie kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone siedmioma aktualnymi, najważniejszymi wskaźnikami ekonomicznymi. Samorządy zostały podzielone na pięć klas (np. gminy wiejskie czy miasta na prawach powiatu). Zespół badawczy pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W skład jego zespołu weszli naukowcy z tej uczelni oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecne zestawienie dotyczy danych z 2019 r.

I tak w kategorii gmin miejskich na trzeciej pozycji uplasowała się Podkowa Leśna, zaś Milanówek był 23. Z kolei wśród gmin miejsko-wiejskich na wysokim piątym miejscu sklasyfikowano Brwinów. W tym samym zestawieniu Grodzisk znalazł się na 18. pozycji. Rzut oka na ranking gmin wiejskich. W nim odnajdujemy Żabią Wolę na 154. miejscu, Jaktorów na 348. oraz Baranów z 746. lokatą.

Wyniki rankingu są interesujące nie tylko dla samorządowców, którzy powinni wymieniać się wiedzą i promować dobre praktyki. Są też źródłem wiedzy dla przedsiębiorców poszukujących terenów, w których inwestycje będą dobrze wspierane przez lokalne władze, oraz dla mieszkańców, którzy mogą w ten sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują ich lokalne władze.

–Każdy z nas, w powszechnych wyborach decyduje, kto rządzi jego małą Ojczyzną. Interesujmy się więc ekonomią, obserwujmy i porównujmy działania samorządów. Wybierajmy najlepszych gospodarzy. Niech jednym z kryteriów oceny podejmowanej przy urnie będzie analiza skutecznego zarządzania finansami. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego może w tym pomóc – podkreślają jego twórcy.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Podkowa i Brwinów w czołówce Rankingu Finansowego Samorządów. Jak pozostałe gminy?”

  1. JSC pisze:

    (…)I tak w kategorii gmin miejskich na trzeciej pozycji uplasowała się Podkowa Leśna, zaś Milanówek był 23.(…)
    Skoro jest tak dobrze, to dlaczego całe kwartały Milanówka przypominają zapadłą dziurę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.