TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

29

06 2021

Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Urząd Miejski w Grodzisku Maz.Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News


Władze Grodziska przygotowują projekty rewitalizacji Placu Króla Zygmunta Starego, Placu Wolności i deptaka. Dziś prezentujemy koncepcję pierwszej z wymienionych lokalizacji, której realizacja nastąpi najszybciej.


Burmistrz Grzegorz Benedykciński oraz Katarzyna Marcinkowska, główny specjalista ds. kształtowania przestrzeni publicznej w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim zaprezentowali koncepcje rewitalizacji ścisłego centrum miasta. Najbliżej realizacji jest Plac Zygmunta Starego i dziś skupimy się na tej inwestycji.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Firma Ebim wygrała pracę konkursową i jesteśmy na etapie rozwiązań koncepcyjnych. Głównym założeniem projektowym firmy było ujednolicenie całej strefy konserwatorskiej, czyli Placu Zygmunta Starego, Placu Wolności i deptaka poprzez małą architekturę, ale też przez zachowanie wszystkich osi widokowych i nawiązanie do historycznych funkcji tych miejsc – poinformowała Marcinkowska.

Plac Zygmunta Starego ma zostać zmodernizowany, całkowicie zostanie wymieniona nawierzchnia przed kościołem św. Anny. – Cały plac przed świątynią zostanie wykonany z nawierzchni szlachetnej (kostki granitowej), podobnie parkingi. Tam miejsca postojowe zostaną wyznaczone poprzez zastosowanie innego koloru kostki granitowej – zaznaczyła Marcinkowska.

Co ważne, zostaną zachowane wszystkie drzewa, które są w dobrym stanie. – Pozostaną wszystkie drzewa z wyjątkiem dwóch, które są w złym stanie zdrowotnym i trzeba będzie je wymienić, plus zostaną dosadzone nowe – poinformowała Katarzyna Marcinkowska.

Wjazd zostanie zlokalizowany w tym samym miejscu co obecnie, będzie podjazd pod bramę kościoła. Jedyną zmianą w organizacji ruchu w tym miejscu byłoby wyłączenie z parkowania chodnika znajdującego się przy lokalach usługowych (przy Domu Rzemiosła, kwiaciarni i punkcie druku itd.) poprzez np. barierki.

Tuż przy wjeździe na plac pojawi się makieta z żeliwa, która pokaże historyczny wygląd tego placu, a pod nią ma się znaleźć „kapsuła czasu”, która ma zostać wykorzystana na 500-lecie miasta. Część placu przed kościołem będzie strefą zieleni (wypoczynkową), która stworzy nieco cienia, pojawią się latarnie i ławki, a część będzie otwarta z możliwością ustawienia straganów (np. pod zorganizowanie tam odpustu).

Parking, który powstał po wyburzonych kamienicach, a który obecnie jest wyłożony tłuczniem również zostanie wyłożony kostką z wydzielonymi miejscami postojowymi.

Po drugiej stronie ulicy Żyrardowskiej (plac z parkingiem przy m.in. banku ING) zatoka autobusowa zostanie lekko przesunięta w stronę ul. Bałtyckiej, kiosk zostanie zlikwidowany, ale będzie tam miejsce na punkt handlowy. Na istniejącym parkingu zostanie wymieniona nawierzchnia na szlachetniejszą, podobnie ciągi piesze.

Z kolei trójkątny plac po zachodniej stronie ulicy Plac Zygmunta Starego (przy banku i firmie ubezpieczeniowej) gdzie obecnie jest spory pas zieleni zostanie mocno zmodyfikowany. – Ograniczymy tam teren zieleni, a w zamian stworzymy miejsca dla kawiarni, chcielibyśmy żeby ten teren zaczął żyć. Jest plan żeby wyremontować te kamienice i na dole pojawiły się lokale usługowe i chcielibyśmy wynajmujących zaprosić, aby stworzyli ogródki kawiarniane. Będą one osłonięte od drogi wojewódzkiej poprzez zieleń ozdobną – podkreśliła Katarzyna Marcinkowska

Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 3-4 mln zł. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się realizacji inwestycji? – Plac Zygmunta Starego musimy zrobić w najbliższym czasie, ponieważ nie wyobrażam sobie 500-lecia Grodziska przy obecnym stanie tego terenu – podkreśla Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska.

Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News
Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News
Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News
Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News
Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News
Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News
Plac Zygmunta Starego przejdzie modernizację. Zobacz jak będzie wyglądał - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

No i bajeczka! Niech nam się remontuje!

Młodszy Starszy
29-06-2021 13:51

"plac po zachodniej stronie ulicy Plac Zygmunta Starego (przy banku i firmie ubezpieczeniowej) gdzie obecnie jest spory pas zieleni zostanie mocno zmodyfikowany. – Ograniczymy tam teren zieleni, a w zamian stworzymy miejsca dla kawiarni, chcielibyśmy żeby ten teren zaczął żyć. "

Wspaniale, tylko przykład innych miast pokazuje, jak betonoza zamiast zachęcać do przebywania na świeżym powietrzu skutecznie od tego odstrasza https://noizz.pl

Ula
29-06-2021 14:30

ja sobie nie wyobrażam takiego burmistrza na 500 lecie.

Dariusz
29-06-2021 16:56

pokaż wszystkie komentarze (16)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.