TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

18

03 2022

Pierwsze miesiące funkcjonowania GPA w liczbach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNewsPierwsze miesiące funkcjonowania GPA w liczbach - Grodzisk News


Za nami pierwsze miesiące funkcjonowania Grodziskich Przewozów Autobusowych. Przewoźnik opublikował dane z dotychczasowej działalności.


1 stycznia 2022 r. uruchomionych zostało aż 50 linii komunikacyjnych, kursujących na obszarze Powiatu Grodziskiego, Powiatu Pruszkowskiego i Gminy Błonie. 70 autobusów obsługuje ponad 900 przystanków autobusowych na całym obszarze Związku Powiatowo-Gminnego GPA. Za nami więc dwa pierwsze miesiące funkcjonowania komunikacji „po nowemu”. Związek opublikował jak wyglądały one w liczbach.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Od początku funkcjonowania GPA notuje regularny wzrost liczby sprzedanych biletów jednorazowych. W styczniu sprzedano bowiem 45 tys. biletów jednorazowych, natomiast w lutym, który jest przecież krótszym miesiącem – już 52,5 tys. biletów. Ponadto duża grupa (szczególnie młodzież) kupuje bilety miesięczne. Jak podaje GPA, średnie wykorzystanie wszystkich linii autobusowych na podstawie sprzedanych biletów w pierwszych dwóch miesiącach 2022 roku wyniosło 8,5 pasażera/kurs.

Co ciekawe, GPA podaje, że dzięki częstemu kursowaniu autobusów koszty dla gmin zamiast rosnąć, maleją. Jak to możliwe? – Koszty stałe funkcjonowania przedsiębiorstw (w tym także amortyzacja nowych pojazdów) rozkładają się na większą liczbę tzw. wozokilometrów, a to wprost przekłada się na zmniejszenie wysokości stawki kosztu za wozokilometr. Dzięki zaplanowaniu stosunkowo dużej liczby wozokilometrów możliwe było nie tylko obniżenie stawki, ale także skierowanie do obsługi znaczącej części linii nowych autobusów – podkreśla GPA.

Przewoźnik dodaje, że „dzięki stworzonemu w ostatnich latach systemowi dopłat rządowych w wysokości do 3 zł/km i odpowiednio zaprojektowanej sieci połączeń koszt funkcjonowania linii autobusowych dla jednostek samorządowych wynosi zaledwie w zależności od linii od 0,41 do 1,95 zł/km (średnio 0,77 zł/km). Gdyby liczba kursów na poszczególnych liniach była mniejsza, przewoźnicy zaoferowaliby większe stawki za wozokilometr. Warto zwrócić uwagę, że wzrost stawki za wozokilometr o jedyne 0,50-80 gr/km przy obecnym systemie rozliczeń oznacza wzrost kosztów funkcjonowania transportu publicznego dla gmin nawet o 100% – wyjaśnia Związek Powiatowo-Gminny.

Specjalnie wdrożony system ma pomóc w utrzymaniu jak najwyższej jakości usług. Dzięki systemowi lokalizacji pojazdów i podglądowi na żywo on-line GPA może na bieżąco reagować w sytuacji utrudnień w ruchu, braku realizacji kursów, opóźnień wyjazdu z pierwszego przystanku czy odjazdów autobusów przed czasem.

GPA również widzi miejsca, w których wymagana jest poprawa. – Dostrzegamy jeszcze, że obsługa niektórych linii nie spełnia naszych wszystkich standardów, ale mamy nadzieję, że regularne przeprowadzanie kontroli i egzekwowanie wymagań od Operatorów z czasem będzie skutkowało zapewnieniem coraz wyższej jakości oferowanych usług znakowanych logiem Grodziskich Przewozów Autobusowych – zaznacza przewoźnik.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.