TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

16

07 2021

Olbrzymia dotacja dla CPK


Grodzisk News


foto: cpk.plOlbrzymia dotacja dla CPK - Grodzisk News


Komisja Europejska przyznała ponad 108 mln zł dotacji na strategiczne projekty kolejowe. To połowa dotacji przyznanych dla Polski.


reklama Grodzisk mazowiecki

CPK złożyło wniosek o dotację z dodatkowej puli w ramach instrumentu CEF „Connecting Europe Facility”, który ma na celu dotowanie projektów infrastrukturalnych z dziedziny transportu, energetyki, czy telekomunikacji. Wraz ze spółką CPK, swoje wnioski złożyły PKP Polskie Linie Kolejowe, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i Pomorska Kolej Metropolitalna. Łączna kwota z tych aplikacji to 365,5 mln zł.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Wczoraj zostały ogłoszone wyniki konkursu. CPK otrzymał 108 z 212 mln zł przyznanych dla inwestycji w naszym kraju. Warto podkreślić, że budżet konkursu był ustalony na poziomie 307 mln euro, a Polska jest największym beneficjentem w tym konkursie ( prawie jedna trzecia całego budżetu).– To doskonała wiadomość dla całej Polski. Konkurencja w ramach CEF Reflow była bardzo duża, więc decyzja Komisji Europejskiej dodatkowo podkreśliła wagę projektów CPK. Interpretujemy te wyniki jako sygnał z UE, że Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja wiarygodna, potrzebna i dobrze przygotowana  – mówi minister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Na dwie zgłoszone inwestycje CPK trafi w sumie ponad połowa puli krajowej i największa część środków  dostępnych dla krajów Unii. To pokazuje czarno na białym, że za granicą istnieje świadomość, jak istotny jest to projekt dla całej Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje.

Olbrzymia dotacja dla CPK - Grodzisk News


A na co dokładnie zostaną przeznaczone te środki? Dotacja w wysokości 59,4 mln zł zostanie przeznaczona na prace projektowe dla tunelu dalekobieżnego KDP w Łodzi. Szacunkowy koszt to 119 mln zł (spółka jest o krok od podpisania umowy z wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu). Pozostałe 49,5 mln zł pomoże sfinansować prace studialne dla odcinka KDP między Warszawą i Poznaniem (część tzw. „igreka”). Budżet przedsięwzięcia to 99 mln zł (dla tego fragmentu jest już wykonywane studium wykonalności).

Aplikacja CPK została oceniona najwyższej spośród wszystkich złożonych wniosków.

Łącznie w ramach budowy CPK, ma powstać 1800 km nowych linii kolejowych składających się na 12 tras prowadzących w różne regiony Polski. Wszystkie mają być gotowe najpóźniej do 2034 r.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

To jakaś ściema. Unia nie dokłada się do budowy lotnisk. W tym konkretnym przypadku jest to dotacja na transport kolejowy. A to, czy tymi inwestycjami rozwijającymi transport kolejowy zarządza Warszawski Ogród Zoologiczny czy akurat jak w tym przypadku Spółka Centralny Port Lotniczy, to sprawa drugorzędna. Mówienie, ze to CPK dostała te środki jest manipulacją.

Bibi
16-07-2021 20:50

I z tym musisz żyć.

Młody Tu
18-07-2021 08:47

Swin coraz więcej to i koryto musi być coraz wieksze

Promil
18-07-2021 19:20
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.