TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

28

04 2021

Od maja odmrażanie gospodarki. "Ostrożny powrót do normalności"


Grodzisk News


foto: Krystian Maj/KPRMOd maja odmrażanie gospodarki. "Ostrożny powrót do normalności" - Grodzisk News


Od maja rusza odmrażanie gospodarki. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili etapy powrotu do normalności.


reklama Grodzisk mazowiecki

– Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają nam podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest zapewne za nami. To cały czas bardzo groźna choroba i wszystkie dane nieustannie analizujemy. Od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań. Ostatnie dni pokazały, że idziemy teraz w lepszym kierunku – powiedział Morawiecki na otwarcie konferencji.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

–Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów. Wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować elastyczność reagowania w sytuacji zwiększenia liczby zakażeń. Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia. To nasza nadzieja na najbliższe miesiące, która musi wypełnić nasze działania w obszarze epidemii. Chcemy, żeby nasza gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności – dodał.

W ramach powrotu do tej normalności od 1 maja z obiektów sportowych na na świeżym powietrzu będą mogli korzystać wszyscy w maksymalnym obłożeniu 50 osób. Kryte obiekty sportowe i baseny dostępne będą dla dzieci w maksymalnym obłożeniu 50 procent.

Od 4 maja do działalności powrócą galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym – 1 osoba na 15 mkw. W takim samym porządku mają działać sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe; a także miejsca kultu religijnego. Od 4 maja do nauki stacjonarnej wrócą dzieci z klas 1-3.

Od 8 maja wznowią działalność hotele i miejsca noclegowe z połową normalnego obłożenia, bez otwartej strefy restauracyjnej i wellness&spa.

– Od 15 maja wznowią działalność restauracje i kawiarnie w ogródkach na świeżym powietrzu, a dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli wrócić do nauki w trybie hybrydowym – zaznaczył premier.

Od 15 maja można będzie organizować imprezy okolicznościowe – wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób. W tej kategorii mieści się mają także wydarzenia kulturalne, jak np. koncerty.

Od 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym; będzie można świadczyć usługi gastronomiczne wewnątrz lokali przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Planujemy także zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób oraz otwarcie siłowni i klubów fitness – zapowiedział szef rządu.

Od maja odmrażanie gospodarki. "Ostrożny powrót do normalności" - Grodzisk News


– Zdecydowaliśmy się, żeby proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bo relacja zróżnicowania województw nie jest duża. Grupy łagodzenia zasad będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekty – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Od 15 maja będziemy proponowali zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, o ile będzie zapewniony dystans. Także 15 maja obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą miały możliwość przywrócenia 25% publiczności – dodał.

💬︎   dodaj komentarz

niewolnicy dziękują. i proszą, zabieżcie nam pieniądze i wolności, dajcie ciepłą wodę w kranie

a-bez-podpisu
06-05-2021 13:00
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.