27 05 2020

Od 30 maja rozluźnienie zasad noszenia maseczek, tydzień później otwarcie kin, teatrów, basenów i siłowni

27.05.2020, godz.: 12:23
Od 30 maja rozluźnienie zasad noszenia maseczek, tydzień później otwarcie kin, teatrów, basenów i siłowni
fot. Twitter/KPRM

Od 30 maja noszenie maseczek na ulicach nie będzie obowiązkowe, ale przy zachowaniu dystansu społecznego. Od 6 czerwca nastąpi otwarcie wszystkich instytucji kultury, siłowni i basenów, klubów fitness. Koniec z limitami osób w sklepach i restauracjach. To kolejne elementy luzowania obostrzeń, o których poinformowali dziś premier Mateusz Morawiecki i ministrowie kultury oraz zdrowia Piotr Gliński i Łukasz Szumowski.

– Od czasu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce mijają prawie trzy miesiące. Mamy ponad 20 tys. zachorowań i ponad tysiąc zgonów i to są bardzo smutne wieści. Jednak liczbowe dane pokazują, że udało nam się zapanować nad epidemią znacznie szybciej i lepiej, niż najbogatszym krajom w Europie – mówił na wstępie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – W Polsce odnotowujemy 27 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców podczas gdy np. w Belgii ten wskaźnik jest 30-krotnie wyższy, a w Niemczech prawie czterokrotnie. Nie mówiąc już o Hiszpanii, Francji i Włoszech, gdzie sytuacja jest dramatyczna – dodał.

Szef rządu podkreślił, że w opanowaniu epidemii pomogły zdecydowane, choć trudne decyzje. – Zamknięcie granic i ograniczenie życia społecznego, kosztowało gospodarczo ale też pod względem komfortu psychicznego Polaków. Ale te najsilniejsze leki podaliśmy na początku epidemii. Dziś jesteśmy w innym położeniu. Jesteśmy przygotowani pod względem liczby łóżek, które będziemy mogli redukować, mamy coraz więcej wyzdrowień, robimy ponad 30 tysięcy testów na dobę – zaznaczył Morawiecki.

Zapowiedział również początek czwartego etapu odmrażania gospodarki. – Od 30 maja sporo się zmieni w kwestii maseczek. Obowiązuje jedna generalna zasada w przestrzeni otwartej: nie musimy nosić maseczek na dworze, jeśli zachowamy dystans dwóch metrów – powiedział premier. W sklepach, salonach fryzjerskich, środkach komunikacji publicznej i innych przestrzeniach zamkniętych maski nadal będą wymagane. Wyłączone z obowiązku zachowania dystansu będą osoby z rodziny, wspólnie mieszkające, rodzice z dziećmi oraz ludzie niepełnosprawni ruchowo i intelektualnie oraz ich opiekunowie.

– Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu i gastronomii. Nie będą już obowiązywały limity klientów. Od najbliższej niedzieli zniesione będzie również ograniczenie wiernych w kościołach. Ale we wszystkich tych sytuacjach cały czas obowiązuje dystansowanie społeczne – mówił szef rządu.

Dopuszczona będzie również możliwość gromadzenia się do 150 osób. – 6 czerwca zdejmujemy obostrzenia ze wszystkich innych branżach przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Ponownie otworzą się wszystkie instytucje kultury: kina, teatry, galerie; a także obiekty sportowe siłownie, baseny, kluby fitness. – Wyłączone pozostaną dyskoteki i kluby, bo z doświadczenia wiemy, że tam ryzyko transmisji koronawirusa było największe. Ten wróg cały czas z nami jest. Dlatego musimy być, ostrożni w powrocie do nowej rzeczywistości, by nie zapłacić wysokiej ceny – podkreślił premier.

– Od 6 czerwca odmrażamy możliwość otwarcia kin, teatrów, filharmonii audytoriów, ale pod trzema warunkami. Po pierwsze decyzja o otwarciu należeć będzie do poszczególnych jednostek. Nie wszystkie instytucje będą bowiem gotowe z repertuarem dla gości od 6 czerwca. Po drugie wypełniamy pojemność widowni maksymalnie do 50 procent, by zachować zasady sanitarne. Po trzecie: nosimy maseczki – dodał minister kultury Piotr Gliński. – Także koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą być organizowane. Jednocześnie chciałbym bardzo podziękować artystom, którzy tak sprawnie przeszli do sieci i dostarczali nam treści kulturalnych w tym trudnym czasie – dodał.

Na konferencji dowiedzieliśmy się również, że od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.

– Malejąca tendencja poziomej transmisji wirusa pozwala rozluźniać restrykcje sanitarne. Dodatkowo 80 procent łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 jest wolnych, a mam nadzieję, że już wkrótce całkowicie opanujemy ogniska na Śląsku czy Wielkopolsce – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.