reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

22

07 2022

Obserwatorium astronomiczne powstanie w Grodzisku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.Obserwatorium astronomiczne powstanie w Grodzisku - Grodzisk News


Jeszcze w tym roku na wieży widokowej nowo budowanej hali sportowej w Grodzisku ma pojawi się obserwatorium astronomiczne. W czwartek miasto podpisało umowę z wykonawcą.


Wieża widokowa stanowić będzie podstawę obserwatorium.  Platforma  na poziomie około 25 metrów składać się będzie z części otwartej ogrodzonej balustradą z tafli szkła bezpiecznego i części zamkniętej – poczekalni do obserwatorium.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Obecnie wieża na dachu ma zainstalowaną kopułę astronomiczną do obserwacji nieba oraz odkryty taras widokowy wokół wieży. – Na wieży widokowej znajduje się kopuła obserwacyjna firmy ScopeDome M55 o średnicy 5,5m. Kopuła została wyposażona w napędy elektryczne – obrotnicy oraz w mechanizm otwierania i zamykania klapy, w interfejs sterujący pracą kopuły i teleskopu (PlugAndPlay, heating system, ScopeDome Arduino Card) oraz w  czujnik deszczu i chmur – opisują grodziscy urzędnicy.

–Wyposażanie kopuły umożliwia prowadzenie w pełni automatycznych sesji obserwacyjnych, a sterownik kopuły współpracuje z większością popularnych modeli teleskopów i atlasów nieba – dodają.

W ramach zadania opiewającego na blisko 650 tys. zł białostocka firma Delta Sp. j. Krentowski Hus, wykona instalacje elektryczne i multimedialne dla obserwatorium, dostarczy wyposażanie, w tym elementy sterowania kopułą i teleskopem astronomicznym; meble teleskop główny. Dostarczy też lunety widokowe. Na koniec przeszkoli pracowników obsługi, jak korzystać urządzeń.

Umowa zakłada, że obserwatorium będzie gotowe w 12 tygodni od jej podpisania.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Super, nie ma to jak oglądać niebo w środku oświetlonego miasta.

alko
22-07-2022 09:10

No tak, bo przecież wszystkie obserwatoria astronomiczne są na pustyni (np. w Toruniu czy Olsztynie). Czekam jeszcze na wpis, że Benek z PSL znowu coś sknocił.

Yes
22-07-2022 09:40

Grodziszczanie to tylko narzekają, co by się nie działo to jest źle, przykre.

...
22-07-2022 10:49

pokaż wszystkie komentarze (24)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.