reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

31

12 2021

O pożegnaniu roku słów kilka...


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayO pożegnaniu roku słów kilka... - Grodzisk News


Dziś obchodzimy sylwestra, a w noc sylwestrową przywitamy nowy, 2022 rok. To wie każdy, a czy wiemy, dlaczego ostatni dzień w roku nazywa się właśnie sylwestrem, jaka jest geneza wigilii Nowego Roku? Postanowiliśmy skreślić na ten temat kilka zdań.


Sylwester, który bywa nazywany także "tłustą wigilią", w Kościele katolickim jest uznawany za wspomnienie liturgiczne papieża Sylwestra.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Ludzie wierzyli, że papież św. Sylwester w 317 roku zamknął w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie ze starą przepowiednią, smok miał się wydostać na wolność w rocznicę śmierci świętego i zniszczyć świat, gdy rozpocznie się rok tysięczny. 31 grudnia 999 r. wszyscy byli przerażeni. Kiedy po północy nic złego się nie stało wybuchła ogromna radość i wszyscy zaczęli świętować.

Współcześni badacze raczej odmawiają autentyczności tej historii i twierdzą, że należy ją traktować jako legendę. Zupełnie prawdziwa jest natomiast historia obchodów sylwestra. Samo święto pożegnania starego i powitania Nowego Roku narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je tylko w bogatszych warstwach społeczeństwa, stopniowo zwyczaj przedostawał się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. Na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.

Na całym świecie pożegnanie starego roku i powitanie oznaczały dotychczas okres hucznych zabaw i balów, toastów, sztucznych ogni, petard. W tym roku ze względów epidemicznych będzie zapewne skromniej, ale to wcale nie znaczy – że mniej wesoło. Tego Wam życzymy!
Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

Czy to znaczy, że czas się cofnął o rok
Czytelnik


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.