TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

31

12 2021

O pożegnaniu roku słów kilka...


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayO pożegnaniu roku słów kilka... - Grodzisk News


Dziś obchodzimy sylwestra, a w noc sylwestrową przywitamy nowy, 2022 rok. To wie każdy, a czy wiemy, dlaczego ostatni dzień w roku nazywa się właśnie sylwestrem, jaka jest geneza wigilii Nowego Roku? Postanowiliśmy skreślić na ten temat kilka zdań.


Sylwester, który bywa nazywany także "tłustą wigilią", w Kościele katolickim jest uznawany za wspomnienie liturgiczne papieża Sylwestra.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Ludzie wierzyli, że papież św. Sylwester w 317 roku zamknął w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie ze starą przepowiednią, smok miał się wydostać na wolność w rocznicę śmierci świętego i zniszczyć świat, gdy rozpocznie się rok tysięczny. 31 grudnia 999 r. wszyscy byli przerażeni. Kiedy po północy nic złego się nie stało wybuchła ogromna radość i wszyscy zaczęli świętować.

Współcześni badacze raczej odmawiają autentyczności tej historii i twierdzą, że należy ją traktować jako legendę. Zupełnie prawdziwa jest natomiast historia obchodów sylwestra. Samo święto pożegnania starego i powitania Nowego Roku narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je tylko w bogatszych warstwach społeczeństwa, stopniowo zwyczaj przedostawał się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. Na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.

Na całym świecie pożegnanie starego roku i powitanie oznaczały dotychczas okres hucznych zabaw i balów, toastów, sztucznych ogni, petard. W tym roku ze względów epidemicznych będzie zapewne skromniej, ale to wcale nie znaczy – że mniej wesoło. Tego Wam życzymy!

💬︎   dodaj komentarz

Czy to znaczy, że czas się cofnął o rok

Czytelnik
31-12-2021 18:34

to barbarzyństwo strzelać fajerwerkami w grodzisku od rana! co za okrutni ludzie tu mieszkają. Mój pies ma lęki, piszczy, ledwo oddycha, zieje ma otwarty puszczek, nie wiem co za ludzie tu mieszkają ale wystrzały fajerwerków zabijają zwierzęta.

Darek
31-12-2021 19:10

POLICJE MAMY DO MANDATOW NIE DO PILNOWANIA PORZADKU JEZDZA NIE WYCHODZA Z SAMOCHODU NAWET SKANDAL

mieszkanka
02-01-2022 11:34

Dnia 31.12.2021 w piątek, witaliśmy już 2022 rok.

Julka
03-01-2022 11:18
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.