reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

25

12 2022

O Bożym Narodzeniu słów kilka...


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

O Bożym Narodzeniu słów kilka... - Grodzisk News


Dziś obchodzimy niezwykle ważne święto w tradycji chrześcijańskiej. Upamiętnia ono narodziny Jezusa Chrystusa i przypada zawsze 25 grudnia – to wie każdy z nas. Rzadziej zapewne zastanawiamy się nad historią i okolicznościami powstania tegoż święta. Tym właśnie kwestiom poświęcony jest ów tekst.


W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Przez pierwsze trzysta lat istnienia chrześcijaństwa narodziny Chrystusa miały znaczenie tylko ze względu na Jego genealogię potwierdzającą, że jest Mesjaszem. W tym okresie Bożego Narodzenia nie obchodzono. Dla Kościoła rzymskokatolickiego pierwszym i głównym świętem chrześcijan była niedziela, jako wspomnienie misterium paschalnego. Od drugiego wieku doszedł doroczny obchód śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – Wielkanoc. W Imperium rzymskim niedzielne świętowanie Chrystusa światłości nadało chrześcijański sens łacińskiej nazwie tego dnia: – dies solis – dzień słońca, stąd wzięło się angielskie słowo: sunday czy niemieckie: Sonntag.

Liturgiczne święto Bożego Narodzenia rozprzestrzeniło się począwszy od IV wieku w Kościele zachodnim szybko. Sprzyjało temu przyjęcie go na dworze cesarskim Konstantyna Wielkiego. Święto wspierało przyjęcie dogmatu o bóstwie Jezusa Chrystusa ogłoszonego przez Sobór nicejski I (325 r.) i tym samym było pomocą w walce z arianizmem, negującym boską naturę Chrystusa. Świadectwo obchodzenia święta Bożego Narodzenia w rzymskiej prowincji Afryki dał Optat z Milewe około 360 roku. W Hiszpanii mówił o nim synod w Saragossie około 380 roku oraz list mnicha Bachiariusza. Pod koniec IV wieku święto to pojawiło się także w północnej Italii.

Później święto przejął także kościół wschodni kolejno: w Kapadocji, Konstantynopolu, Antiochii, Aelksandrii, Jerozolimie, a najpóźniej, dopiero w na początku XIV wieku Kościół ormiański.

💬︎   dodaj komentarz

.... po co to publikować, przecież to wszystko " KOŚCIELNA FIKCJA LITERACKA " dla naiwniaków , amen ......

uczulony na benia
28-12-2022 12:45
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.