15 03 2019

Nowy system alarmowania w Grodzisku za niecałe pół miliona?

15.03.2019, godz.: 12:58
Nowy system alarmowania w Grodzisku za niecałe pół miliona?
fot. Pixabay

Grodziski magistrat otworzył oferty w przetargu na budowę systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na terenie gminy. Inwestycja obejmie także instalację czujnika skażeń i stacji pogodowej.

Wszystko wskazuje na to, że wykonawca zostanie wybrany, ponieważ obie oferty nie przekraczają 495 tys. zł szykowanych na ten cel przez gminę. Sopocka firma Digitex zażyczyła sobie za realizację inwestycji 454 tys. zł, zaś przedsiębiorstwo Elbox z Rogowca wyceniło swoje usługi na 489 tysięcy.

Oznacza to, że po pomyślne weryfikacji merytorycznej ofert, jedna z nich zostanie wybrana.

Przypomnijmy. W 2017 r. gmina pozyskała 400 tys. zł dotacji na zintegrowany system ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, który ma powstać do połowy 2019 r. Gmina właśnie ogłosiła przetarg w tej sprawie. Na terenie gminy ma zostać zainstalowanych 15 nowoczesnych syren szczelinowych wraz z urządzeniami do włączania, sterowania, kontroli oraz monitorowania.

System będzie sterowany z budynku Urzędu Miejskiego w Grodzisku, natomiast punkty alarmowe zostaną rozmieszczone w następujących lokalizacjach: Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie, OSP Książenice, OSP Kłudno Stare, szkoły podstawowe nr 2, 4 i 6, przedszkole nr 4 przy ul. Górnej, świetlice w Natolinie, Kraśniczej Woli i Kozerkach, Centrum Kultury, Zakład Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Cegielnianej, place zabaw w Czarnym Lesie i Opypach. Ponadto na budynku Centrum Kultury zainstalowane zostaną także stacja pogodowa i czujnik skażeń.

Stacja pogodowa ma zapewniać odczyt takich parametrów jak: pomiar temperatury (-29°C do 65°C z dokładnością 0,1°C), pomiar wilgotności (z dokładnością 1%), pomiar prędkości i kierunku wiatru (0 do 50m/s z dokładnością 0,1m/s ), pomiar ciśnienia atmosferycznego, pomiar opadów deszczu (mm/1godzine, mm/1 dzień). Stacja pogodowa powinna mieć też czujnik odpowiedzialny za pomiar mocy ekwiwalentu dawki promieniowania gamma w otoczeniu.

Jak podano w dokumentacji przetargowej, celem systemu jest ochrona życia. Wczesne wykrywanie i reagowania na otaczające nas zagrożenia takie jak powodzie, katastrofy, skażenia chemiczne środowiska, wojna, pozwalają chronić ludność cywilną w obrębie nadchodzącego lub powstałego
zagrożenia.

System powinien być gotowy do 30 sierpnia 2019 r.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Nowy system alarmowania w Grodzisku za niecałe pół miliona?”

  1. Bohdan Knor pisze:

    …no i „POSZŁY KONIE PO BETONIE” nieprawdaż nasza kochana „administracjo” nie wiem jak to wszystko dalej „OKREŚLIĆ”.!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.