reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

31

01 2024

Nowe windy w grodziskim przejściu podziemnym za ponad 8 mln zł. Umowa podpisana


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNewsNowe windy w grodziskim przejściu podziemnym za ponad 8 mln zł. Umowa podpisana - Grodzisk News


PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zawarciu umowy na budowę trzech nowych wind  w przejściu podziemnym grodziskiego dworca PKP. To dla mieszkańców i podróżnych bardzo dobra wiadomość, daje nadzieję na zakończenie spraw z częstymi awariami obecnych dźwigów.


Trudno było dziwić się irytacji grodziszczan, którzy od początku oddania do użytku przejścia podziemnego pod torami PKP w Grodzisku nie mogli być pewni niezawodności wind. Po ciągnącej się wiele tygodni procedurze odbiorowej windy uruchomiono, ale od tamtej pory – czyli w ciągu kilku lat – wielokrotnie ulegały awarii lub wymuszały na konserwatorze stosowanie nieprzewidzianych przerw technicznych. Nierzadko sprawcami unieruchomienia windy byli też wandale uszkadzający części odpowiedzialne za działanie dźwigów. Później ich wymiana dodatkowo wydłużała okres wyłączenia wind z użytku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na początku stycznia pisaliśmy, że PKP PLK wyłoniły wykonawcę nowych wind. Zadanie zrealizuje firma SARINŻ sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, z którą teraz kolejarze podpisali stosowną umowę.

W założeniach przetargowych czytamy bowiem, że zadaniem wykonawcy będzie projekt następnie realizacja robót związanych z montażem trzech nowych wind. Chodzi zatem o komplet urządzeń dźwigowych: w miejsce obecnych platform pionowych pojawią się tzw. dźwigi osobowe z napędem elektrycznym. Zadanie zakłada również modernizację szybów, których działać będą nowe windy.

A te wedle specyfikacji zostaną zainstalowane przy peronach numer jeden i dwa oraz przy wejściu do podziemia od strony ulicy Towarowej. Ponadto PKP PLK zażyczyła sobie w przetargu, aby pozostawić wolną przestrzeń przed wejściem do każdej z wind. Ma ona być co najmniej równa wymiarom samej kabiny, a więc (1,5 x 2,1 m). Przed wejściami do wind pojawią się piktogramy.

 Wykonawca powinien najpóźniej do końca marca uzyskać pozwolenie na budowę, zaś do końca listopada zakończyć prace. Później testy wind i odbiory techniczne, tak aby na koniec grudnia nowe windy były gotowe do użytku.

Dodajmy, że PKP PLK porozumiała się z grodziską gminą w kwestii nadzoru nad prawidłowym korzystaniem z wind przez pasażerów kolei oraz mieszkańców. Dlatego też system monitoringu audiowizualnego zostanie podłączony do sieć nadzoru zarządzanej przez Grodzisk, a to oznaczać będzie możliwość podglądu i reagowania przez straż miejską i policję.

Koszt inwestycji to ponad 8 mln zł netto.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

I CO DALEJ LUDZIE NIE MOGĄ NORMALNIE KORZYSTAĆ Z WIND, BO CHWILAMI STRACH DO NICH WSIĄŚĆ. MOŻE NA KONIEC GRUDNIA ALE KTÓREGO ROKU ZOSTANIE TO WSZYSTKO NAPRAWIONE , WYMIENIONE I BĘDZIE DZIAŁAĆ JAK NALEŻY, BY NIE BAĆ SIĘ WSIĄŚĆ DO WINDY???????
SYTUACJA NIE NOWA A OD KILKU LAT I NIC NIE ZOSTAŁO PRZEZ TEN OKRES ZROBIONE.
A MONITORING JEST I NIKT NIE KONTROLUJE TEGO.
BARDZO PÓŹNYM WIECZOREM AŻ STRACH TUNELEM PRZEJŚĆ W POJEDYNKĘ. GDZIE TA POLICJA I STRAŻ MIEJSKA??????

MIESZKANKA
31-01-2024 12:47

Bardzo dobra wiadomość i najważniejsze, że to nie z budżetu naszej gminy, bo kwota przerażająca...

Andrzej
31-01-2024 12:49

Polaka to bogaty kraj biednych ludzi.

leon
31-01-2024 18:16

pokaż wszystkie komentarze (12)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.