17 01 2019

Nowe wieści w sprawie obwodnicy. Wpłynęły odwołania

17.01.2019, godz.: 19:11
Nowe wieści w sprawie obwodnicy. Wpłynęły odwołania
Fot. GrodziskNews.pl

Po kilku miesiącach ciszy sprawdzamy, co dzieje się w sprawie zachodniej obwodnicy Grodziska. Od wydanej pod koniec września zgody na realizację inwestycji odwołali się niektórzy mieszkańcy, toteż dalszy bieg spraw zależy od decyzji Ministerstwa Infrastruktury.

Przypomnijmy, że 26 września 2018 roku wojewoda wydał decyzję ZRID-owską z rygorem natychmiastowej wykonalności. Zgodnie z polskim prawem mieszkańcy sprzeciwiający się proponowanemu przebiegowi obwodnicy wciąż mieli ścieżkę od odwołania się od decyzji na szczeblu ministerialnym. Tak też uczynili, ale nie oznacza to kolejnego wielomiesięcznego zastoju w sprawie.

– Zgodnie z pismem otrzymanym z ministerstwa ostateczna decyzja w sprawie tych odwołań ma zapaść do 22 stycznia. Nie ma podstaw, aby minister te odwołania uwzględnił, bo w projekcie inwestycji nie zaszły zmiany w porównaniu tym, co było w procesie wydawania ZRID-u. Spodziewamy się decyzji korzystnej dla inwestycji – podkreśla Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska.

– Prowadzimy z marszałkiem na razie jeszcze nieformalne rozmowy dotyczące zrzeczenia się przez gminę pieniędzy za grunty, przez które ma przebiegać obwodnica, to także przyspieszy rozpoczęcie inwestycji. Będę chciał do tego pomysłu przekonać radnych. Będziemy też rozmawiać o ewentualnej pomocy finansowej dla województwa, aby inwestycja została zrealizowana. Trzeba bowiem liczyć jej koszt na około 230 do 250 milionów złotych – podkreśla Benedykciński. – Myślę, że bardzo realna staje się perspektywa ogłoszenia przetargu wiosną – dodaje.

Według założeń projektu obwodnica Grodziska będzie przebiegała od węzła autostradowego na północy, przez strefę przemysłową w kierunku południowym, dalej w miejscowości Chlebnia zacznie odbijać na zachód omijając granice administracyjne miasta Grodzisk Mazowiecki, aby w miejscowości Wólka Grodziska za firmą Aryzta ponownie skręcić na południe. Po minięciu torów PKP droga będzie delikatnie zmieniać kierunek na wschodni gdzie w miejscowości Kałęczyn połączy się z dotychczasowym przebiegiem drogi nr 579.

💬︎ 9

Dodaj Komentarz

9 odpowiedzi na “Nowe wieści w sprawie obwodnicy. Wpłynęły odwołania”

 1. jscst pisze:

  Jak tu ma być dobrze? Na każdym dywersja…

 2. Franek pisze:

  Zastanówcie się dla kogo tak naprawdę ta „obwodnica” ma być w tym wariancie tak usilnienie lansowanym i przepychanym po „cichu i na siłę” przez miejscowych włodarzy bo na pewno nie dla mieszkańców korki i tak będą z nią czy bez niej.

 3. Kierowca autokaru pisze:

  Rozumiem tych ludzi mieszkaja w ciszy a nagle obwodnica…. ale sa rzeczy bardzo potrzebne i ronda przy kazdym deweloperze ew super skwe dla mam z dzieciaczkami u zbiegu warszawskiej i nadarzynskiej ;) ktos sie dziwi ze ktos blokuje ??? Sory jak sie pol kadencji robi pod kogos przebudowy to trodno znalesc dialog z pozostalymi…. wiemy doskonae ze nikt ziemi za darmo nie odda a ze jest bezurzyteczna dla kogos wiemy o kim mowa to mozna bawic w rozbiory i zabory

 4. grodziszczanin pisze:

  buaaahahahahaha :))))) No i problem z głowy, jak co kadencję. Kolejna przedwyborcza obwodnica, składana co wybory od ponad 20 lat, niespełniona. Dlaczego, co się stało…? :) My niewinni (jak zawsze), winny pisowski rząd będzie… Daję temu jeszcze 2-3 miesiące i i 1-2 podobne komunikaty… Każdy to gorszy i coraz mniej szans na obwodnicę… :) Żałosne. A ludzie wciąż to kupują.

  Obecna kadencja rozpoczęta od podwyżki o 70% opłat za odbiór odpadów (oczywiście nie z winy Benia i Ziemi Grodziskiej, a rządu), przydzieleniu sobie podwyżek (podniesienie wysokości diet radnych – większość z Ziemi Grodziskiej), zaciągnięciu kredytu przez gminę na spłatę tych z poprzednich lat (spirala zadłużenia, która doprowadzi gminę do bankructwa oraz wprowadzeniu opłat za parkowanie w całym mieście (parkomaty wszędzie). A to dopiero kilka miesięcy po wyborach. Kasa gminy pusta i szukamy pieniedzy gdzie się da – a że i to nie wystarczy nawet na spłatę kredytów (a co dopiero realizację jakichkolwiek inwestycji) to zaciągamy kolejne.

  No, ale…, jak się dostaje ponad 80% poparcia to samoocena i poczucie, że wszystko mogę rośnie. Co mają do powiedzenia wyborcy rządzących obecnie…?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.