TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

14

12 2021

Nowe oblicze placu Zygmunta Starego na 500-lecie Grodziska? Jest przetarg na przebudowę


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Urząd Gminy Grodzisk Maz.Nowe oblicze placu Zygmunta Starego na 500-lecie Grodziska? Jest przetarg na przebudowę - Grodzisk News


Grodzisk ogłosił oczekiwany przetarg na przebudowę placu Zygmunta Starego w Grodzisku. W ramach oddzielnych postępowań wybudowane zostaną parking przy placu oraz brama wjazdowa na miejsca postojowe.


W specyfikacji zamówienia czytamy, że inwestycja obejmie przebudowę placu Króla Zygmunta Starego, parkingów, i małej architektury wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ul. Żyrardowskiej/Sienkiewicza/placu Króla Zygmunta Starego w Grodzisku Mazowieckim.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

„W ramach zamierzenia budowlanego planowana jest: przebudowa nawierzchni Placu, chodników i przylegających parkingów, remont schodów wejściowych do budynków, realizacja małej architektury (ławek, śmietników, stojaków rowerowych, donic kwiatowych, słupków ochronnych), wycinka, pielęgnacja i nasadzenia zieleni w formie: drzew, trawników, traw wysokich i krzewów oraz realizacja niezbędnej infrastruktury: budowa i przebudowa instalacji kanalizacji deszczowej, instalacji oświetlenia, instalacji elektroenergetycznej, budowa instalacji teletechnicznej, przyłącza wody do podlewania zieleni, likwidacja istniejących instalacji kanalizacji deszczowej i elektroenergetycznych” – czytamy

Zakres inwestycji koresponduje z koncepcją, którą magistrat przedstawił w czerwcu. Plac Zygmunta Starego ma zostać zmodernizowany, całkowicie zostanie wymieniona nawierzchnia przed kościołem św. Anny. – Cały plac przed świątynią zostanie wykonany z nawierzchni szlachetnej (kostki granitowej), podobnie parkingi. Tam miejsca postojowe zostaną wyznaczone poprzez zastosowanie innego koloru kostki granitowej – zaznaczyła Marcinkowska.

Co ważne, zostaną zachowane wszystkie drzewa, które są w dobrym stanie. – Pozostaną wszystkie drzewa z wyjątkiem dwóch, które są w złym stanie zdrowotnym i trzeba będzie je wymienić, plus zostaną dosadzone nowe – poinformowała Katarzyna Marcinkowska.

Wjazd zostanie zlokalizowany w tym samym miejscu co obecnie, będzie podjazd pod bramę kościoła. Jedyną zmianą w organizacji ruchu w tym miejscu byłoby wyłączenie z parkowania chodnika znajdującego się przy lokalach usługowych (przy Domu Rzemiosła, kwiaciarni i punkcie druku itd.) poprzez np. barierki.

Tuż przy wjeździe na plac pojawi się makieta z żeliwa, która pokaże historyczny wygląd tego placu, a pod nią ma się znaleźć „kapsuła czasu”, która ma zostać wykorzystana na 500-lecie miasta. Część placu przed kościołem będzie strefą zieleni (wypoczynkową), która stworzy nieco cienia, pojawią się latarnie i ławki, a część będzie otwarta z możliwością ustawienia straganów (np. pod zorganizowanie tam odpustu).

Parking, który powstał po wyburzonych kamienicach, a który obecnie jest wyłożony tłuczniem również zostanie wyłożony kostką z wydzielonymi miejscami postojowymi.

Po drugiej stronie ulicy Żyrardowskiej (plac z parkingiem przy m.in. banku ING) zatoka autobusowa zostanie lekko przesunięta w stronę ul. Bałtyckiej, kiosk zostanie zlikwidowany, ale będzie tam miejsce na punkt handlowy. Na istniejącym parkingu zostanie wymieniona nawierzchnia na szlachetniejszą, podobnie ciągi piesze.

Z kolei trójkątny plac po zachodniej stronie ulicy Plac Zygmunta Starego (przy banku i firmie ubezpieczeniowej) gdzie obecnie jest spory pas zieleni zostanie mocno zmodyfikowany. – Ograniczymy tam teren zieleni, a w zamian stworzymy miejsca dla kawiarni, chcielibyśmy żeby ten teren zaczął żyć. Jest plan żeby wyremontować te kamienice i na dole pojawiły się lokale usługowe i chcielibyśmy wynajmujących zaprosić, aby stworzyli ogródki kawiarniane. Będą one osłonięte od drogi wojewódzkiej poprzez zieleń ozdobną – podkreśliła Katarzyna Marcinkowska

Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 3-4 mln zł. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się realizacji inwestycji?. W ramach oddzielnych przetarg zrealizowane zostaną budowy parkingu oraz bramy wjazdowej na niego.

Termin realizacji wynaczono na 15 lipca przyszłego roku. Tak by nowe oblicze placu zaprezentować na 500-lecie Grodziska.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Ciekawe ile ulic można by wyremontować za te 3-4 mln

Grrr
14-12-2021 15:40

Koszmar!

Karol
14-12-2021 19:12

Tak! Zalejmy wszystko betonem, wyłożymy kostka, płyta czy innym szajsem! A w razie większych opadów będziemy jak zawsze brodzić w wodzie, ale za to w jakim stylu!

Mieszkanka GM
15-12-2021 07:58

Co za głupoty, jeśli mowa o rewitalizacji to na pewno robiona bedzie kanalizacja i odpływy dziwi mnie wypowiadanie sie osób które nie maja pojęcia...
A jeśli chodzi o darmowy basen i nic nie robienie to Milanówek przyjmie Pania z otwartymi ramionami

Czytelnik
16-12-2021 08:02

Jak zwykle. Ma być niby ładnie, ale... Niepraktycznie! Wszechobecny beton i kostka. Jak ziemia ma wchłaniać wodę w czasie silnych opadów deszczu? Czy ktoś w ogóle z decydentów o tym myśli???

SS-1
05-01-2022 10:56

Byłoby miło gdybyśmy na pięćsetną rocznicę nadania praw miejskich odzyskali historyczny herb, który został wyparty z przestrzeni publicznej przez nic nieznaczący czerwony zygzak.

Irek
15-12-2021 09:15

Uwielbiam czytać te komentarze zakompleksionych ludzi.
Co by nie było zrobione to tylko krytyka.
Nie podabo się mieszkanie w mieście to prosze wyjechać na wieś i chodzić po gnoju. Tyle w temacie.

on
15-12-2021 09:36

a ty z jakiego folkloru pochodzisz?

Miron
10-01-2022 01:46

Jak zwykle wszystko robi się bez pomyślunku

Gr
15-12-2021 12:29

gość byl dyrektorem pgr-u

gaik
10-01-2022 01:52

Tu brakuje ronda bo wyjazd w kierunku W-wa z Bałtyckiej albo z kościoła w kierunku Jaktorowa mija się z cudem.-korki.

R...
15-12-2021 19:37

Zapomnieli o betonowym klocku ławce "Niepodległa".

Obserwator
16-12-2021 15:14

ograniczacie zieleń na rzecz kawiarni?! Przecież urząd miasta w przetargu sprzedał lokale użytkowe przy deptaku, jeden po kawiarni, obok po sklepie zabawkowo szkolnym. Dlaczego sprzedaliście majątek gminny??? Trzeba było lokali nie sprzedawać i otwierać kawiarnie. Teraz kogo zapraszacie do otwierania kawiarni?! Bo jakoś w Grodzisku tak jest, że jedni muszą wzywac Gesler na pomoc, a innym się wiedzie. Z czego to wynika?

abc
20-12-2021 15:01
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.