TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

30

11 2023

Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Mat. prasoweNowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News


Dziś po sąsiedzku z naszym powiatem, w Błoniu oddano do użytku w pełni odnowiony dworzec PKP. Obiekt ma być nie tylko funkcjonalniejszy i dostępniejszy dla użytkowników, wygląda również znacznie lepiej.


Jak mówią kolejarze dworzec odnowiony został z dbałością o detale, z reprezentacyjnym holem będącym połączeniem nowoczesności i historii, a do tego komfortowy, bezpieczny i przyjazny środowisku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Tym samym zakończyła się inwestycja trwająca przez ostatni rok i będąca częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, a dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Dzięki niej wybudowany w 1952 r. w stylu socrealizmu dworzec, przeszedł kompleksową przebudowę. Renowacji poddano elewację budynku z minimalistycznym i oszczędnym geometrycznym detalem, a także charakterystyczne ozdobne kraty okienne. Pomalowano ją na kolor écru, a w dolnej części wykończono tynkiem kwarcowym na bazie żywicy, podobnie jak kolumny przy wejściu głównym do holu od strony peronów. Dworzec zyskał również nowe schody od frontu, a także pochylnię. Ułatwi ona dostęp do budynku osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z dziećmi. Nowością na elewacji dworca w Błoniu są podświetlane logotypy PKP S.A., a także napisy przestrzenne „dworzec kolejowy” od strony miasta i „Błonie” od peronów. Bryła budynku została okraszona nocną iluminacją.

Nowocześnie, a zarazem w łączności z historią obiektu przemodelowano przestrzeń obsługi pasażerów. –  Zajmuje ona większość parteru centralnej części dworca. Hol utrzymano w odcieniach bieli i szarości, z posadzką z geometrycznymi podziałami zaczerpniętymi z oryginalnej. Elementami historycznymi, które pozostawiono są blaty i okładziny ścienne wykonane z lastryko. Do wnętrza dopasowano ławki w kolorach białym i szarym, a także nowoczesne oświetlenie. Hol wyposażono też w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz mapy dotykowe z planem dworca. Pasażerowie znajdą w nim również kasę biletową Kolei Mazowieckich. W pobliżu holu mieszczą się toalety, a także lokale handlowe do wynajęcia. Natomiast w skrzydle zachodnim budynku działa lecznica dla zwierząt – opisuje PKP.

–Odnowiony dworzec w Błoniu to kolejny przykład bardzo dobrze wykorzystanych środków z Funduszy Europejskich. Jego przebudowa została dofinansowana z Programu Infrastruktura i Środowisko. Na projekt, którego elementem jest dworzec Błonie przeznaczyliśmy ponad 48 mln zł ze środków unijnych – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Dworzec Błonie to kolejna po Milanówku i Ożarowie Mazowieckim inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie mazowieckim. Mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Warszawy. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dwora stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – dodaje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki przebudowie dworzec stał się przestrzenią w pełni dostępną dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas inwestycji zlikwidowano bariery architektoniczne. Wprowadzono także szereg usprawnień. Poza podjazdem dla osób poruszających się na wózkach, są to m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca, kontrastowa kolorystka wnętrz czy toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

– Dworzec w Błoniu to kolejna inwestycja, którą zakończyliśmy w województwie mazowieckim. Podczas niej wprowadziliśmy wiele pozytywnych zmian, zachowując przy tym historyczną bryłę budynku oraz wygląd elewacji i wybrane detale wnętrz. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki niej dworzec stała się bezpieczną i przyjazną przestrzenią dla wszystkich pasażerów. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył mieszkańcom i podróżnym – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Po przebudowie dworzec zyskał również wiele ekologicznych rozwiązań. Wprowadzono w nim m.in. energooszczędnie oświetlenie, a na dachu budynku umieszczono panele fotowoltaiczne, które w ciągu roku wytworzą około 4300 kWh „zielonej energii”. Zamontowano w nim również okna i drzwi, które spełniają obowiązujące normy w zakresie energooszczędności. Nowością jest system inteligentnego zarządzania budynkiem, który nadzoruje pracę urządzeń i instalacji, a także optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowe są również systemy monitoringu oraz przeciwpożarowe, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo osób przebywających na dworcu oraz samego obiektu.

W ramach inwestycji całkowicie przebudowano plac przed dworcem. Przystanek autobusowy, miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, postój taksówek oraz strefę kiss&ride zlokalizowano bliżej budynku. Natomiast od strony ulicy, wokół nowej wyspy, na której wybudowano wiatę rowerową, wyznaczono miejsca parkingowe dla pozostałych samochodów. Plac dworcowy zyskał również nowe chodniki oraz elementy małej architektury, w tym m.in. kosze, ławki, oświetlenie.

Inwestycja kosztowała prawie 17 mln zł.

Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News
Nowe oblicze dworca PKP po sąsiedzku. Tak wygląda - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Patrząc na tą podłogę,to może być ślisko w zimie przy śniegu.

Irek K.
30-11-2023 16:45

Bo lepiej patrzeć na TĘ podłogę!

***** KO
01-12-2023 06:33

Grodziski przy nim wygląda jak nieśmieszny żart ;D.

Grodzio
01-12-2023 06:53
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.