06 10 2020

Nowe koronawirusowe obostrzenia. Dotyczą m.in. maseczek

06.10.2020, godz.: 15:25
Nowe koronawirusowe obostrzenia. Dotyczą m.in. maseczek

Na dzisiejszym briefingu prasowym minister zdrowia Adam Niedzielski w towarzystwie szefa policji policji gen. insp. Jarosława Szymczyka zapowiedział „zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa”. Od soboty wejdą w życie nowe obostrzenia, dotyczące m.in noszenia maseczek.

– Liczba zgonów pokazuje, z jak poważną sytuacją mamy do czynienia. Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać, jak groźny jest wirus, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń i stosowanie się do zaleceń: dystans i zakładanie maseczek, to mamy sytuację taką, że nie zawsze te obostrzenia i normy zachowania społecznego są przestrzegane – rozpoczął dzisiejsze wystąpienie medialne minister.

Odniósł się w ten sposób do koronawirusowych liczb z ostatniego dnia: zmarło 58 osób, odnotowano także 2236 nowych zakażeń. – Od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej – zapowiedział szef resortu zdrowia i dodał, iż nowe rozporządzenie będzie zwalniało z noszenia maseczki jedynie osoby, które przedstawią odpowiednie zaświadczenie od lekarza, ponadto zaś obywatele legitymujący się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Od chwili wejścia w życie nowych przepisów osoby niezakrywające ust i nosa będą musiały wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem. W przypadku braku dokumentu mogą zostać ukarane mandatami. Jak mówił minister – surowo…

Razem z komendantem głównym Jarosławem Szymczykiem rozmawialiśmy na temat egzekwowania obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa – mówił Niedzielski.

A to nie wszystko. – Wprowadzamy zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lok. gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach. Ograniczymy liczbę uczestników zgromadzeń: nie może być większa niż 150 osób. A odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów – dodał.

💬︎ 19

Dodaj Komentarz

19 odpowiedzi na “Nowe koronawirusowe obostrzenia. Dotyczą m.in. maseczek”

 1. Anonim pisze:

  Robicie zakazy i nakazy……a co z pociagami ???…od pewnego czasu zabrano w PKP po jednej jednostce pociągu ./ Skierniewice- Warszawa/…i w godzinach porannych gdzie tłumy jadą do pracy JEST TRAGEDIA – ŚCISK …….Za to się weście a nie za śmieszne noszenie maseczek i straszenie o karach – bo do tego nie macie prawa….

 2. alx pisze:

  Nie ma się co przejmować, pandemia jest tylko w mediach. Wystarczy wyłączyć, a najlepiej wyrzucić telewizor , nie włączać gadzinowych portali ( ONET, WP, etc.) i człowiek się nie boi.

 3. Ania pisze:

  Widocznie za mało osób wykończyli tymi maseczkami. Za te tzw. obostrzenie, które odbierają nam prawo do oddychania i do życia, rząd powinien bytć skarżony za zbrodnie przeciw ludzkości. Moim zdaniem nigdy tych masek nie zdejmiemy. Idziemy w ślady Australi. Jesteśmy niewolnikami w imię wirusa. Rząd stosuje najgorsze metody z czasów obozów jenieckich. To koniec człowieka. Ja osobiście nie chcę żyć w takim świecie. Maseczki nei założę nawet za cenę utraty życia.

 4. logitech pisze:

  zgoda z przedmówcą

  • Pomponik pisze:

   A co w. Kolejce WKD
   Brak szacunku dla. Drugiej osby
   Młodziez i ludzie chodza bez masek
   Moze nie wdzystkie
   Czy ktos się tym zajmie
   Ludzie się kłucą
   Jak ktos zwruci uwagę za brak maseczki
   Tym się proszę zająć
   Strach jedzic
   Nikt nie dba o pasazerów
   Bardzo proszę
   Zają” się tym.

 5. Anonim pisze:

  No i wreszcie. Szkoda, że nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji. Dopiero jak ktoś z jego bliskich zachoruje to będzie tragedia i może wtedy każdy zrozumie, że maseczki chronią.

 6. MMMM pisze:

  Ja też się zgadzam. Jakim prawem zakazują nam swobodnego oddychania? W imię czego? Jakiegoś medialnego wymysłu stanowiącego pretekst do wprowadzenia kontroli totalitarnej i – nomen omen – zamordyzmu? Gdyby taki wirus pojawił się 50 lat temu bez tego szumu medialnego, to nikt by go nawet nie zauważył. Te maski to coś okropnego – mamy być posłuszni, bo im się tak podoba…

 7. mieszkaniec pisze:

  Jak czytam powyzsze komentarze, to jestem przerażony poziomem wyksztalcenia, inteligencji i odpowiedzialnosci spoleczenstwa w tym regionie. Skad bierze sie tu taki prymityw?! Cale szczescie grodzisk juz za chwile w strefie zoltej i mandaty sie posypia. Hahaha. Mam nadzieje, ze targowica i lokalni przedsiebiorcy nie beda lamentowac….

  • Hansik pisze:

   Jak możesz się cieszyć, że Grodzisk w strefie żółtej? Że Ci każą kaganiec nosić? Lubisz być ograniczony i żyć w poczuciu strachu? Chcesz iść do lekarza, a nie możesz, bo jest wirus i lekarze nie przyjmują chorych ludzi? Chciałbyś żeby cały powiat był ograniczony, bo w całym powiecie, czyli na 100 000 ludzi 67 jest zakażonym wirusem. Tym samym, który przez pół roku w powiecie zmarły 4 osoby?

   Sorry, ale ja również jestem porażony Twoją inteligencją…

   • Gosc pisze:

    Panie radny lub urzedasie. Daj Pan spokih z ta propaganda Benka i jego ekipy w tych komentarzach na tym portalu. Jak nie dociera, ze pandemia jest i maseczki kinieczne, to strefa zolta lub czerwona i mandaty to jedyna droga. Ale rozumiem, ze zadluzony po uszy i z pusta kasa i to id lat samorzad grodziski to boli… wizerunek, kasy jeszcze mniej, kupcy z targu sie przypomna. Co zlego, to nie tu, prawda? :)))

   • kris pisze:

    Wierzyc w dane podawane przez sanepid z grodziska (i inne organy formalnie lub nie podlegle tutejszemu samorzadowi) to tak jak ufać informacjom Bialorusi, Rosji czy Chin :) takze daruj sobie te brednie. Ps: jak tam darmowe szczepienia dla mieszkancow?

    • Hansik pisze:

     Aha czyli nie wierzymy grodziskiemu Sanepidowi, ale GIS-owi, pod który ten grodziski Sanepid podlega to już tak? No bo przecież to właśnie dane z GIS-u zebrane ze wszystkich powiatów nakręcają „pandemię”. Czyli rozumiem, że jak w powiecie jest mało zakażeń, to dane nieprawdziwe. Ale tam gdzie jest ich dużo, to już tak? Wytłumacz mi Twój tok rozumowania? Czemu tu dane są nieprawdziwe, a gdzieś indziej tak? Przecież to jedna instytucja?

     • GLB pisze:

      Drogi Hansik, nie wiem skąd bierzesz informacje o zakażeniach w powiecie „Chciałbyś żeby cały powiat był ograniczony, bo w całym powiecie, czyli na 100 000 ludzi 67 jest zakażonym wirusem. Tym samym, który przez pół roku w powiecie zmarły 4 osoby?”. Przytaczane przez ciebie liczby są nieprawdziwe. Robisz to nieświadomie, czy celowo…? po co? Chyba, że mówisz o aktywnych przypadkach, ale to wprowadza w błąd i nie taka jest metodologia.

      67 przypadków w powiecie grodziskim od początku pandemii? Przestań wprowadzać ludzi w błąd. Niemalże 67 to pojawiło się, ale nie od początku pnademii w tym powiecie, ale tylko w ciągu ostatnich 2 tygodni… A tylko ostatniej doby 11 przypadków ( i tu też rośniemy szybko – jeszcze kilka dni temu było to po 3-5 przypadków na dobę średnio). W ostatnim tygodniu liczba nowych zakażeń była o ponad 50% większa, niż tydzień wcześniej (38 vs 24) oraz ponad 100% większa niż 2 tygodnie temu (38 vs 18) Łącznie jest 235 w naszym powiecie.

      Faktycznie, jak ze wszystkim i zawsze, w grodzisku nie ma problemu. Co innego u sąsiadów, ale nie u nas. Tu wszystko naj.

      Prostując, dla reszty czytelników. Link do strony grodziskiego sanepidu z oficjalnymi komunikatami na ten temat http://grodzisk.psse.waw.pl/5369

 8. Hansik pisze:

  To nie trzeba nic prostować. Drogi GLB. dane pochodzą z Sanepidu grodziskiego. Nie ma tutaj błędu, a jedynie Twój brak czytania ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że “od początku pandemii jest 67 osób”, tylko, że “na 100 000 ludzi 67 JEST zakażonym wirusem”, bo tyle mamy obecnie aktywnych przypadków. Pozostali z tych całych 235 to ozdrowieńcy i niestety 4 zgony. 235 zakażonych w pół roku, to naprawdę nie jest dużo.

  • Hansik pisze:

   Aha no i co do sąsiednich powiatów, że u nas nie ma problemu, a u nich tak. Już spieszę z pomocą.

   Powiat grodziski: 100 000 mieszkańców – 253 przypadki od początku pandemii czyli od marca (7 miesięcy)
   Powiat warszawski zachodni 120 000 mieszkańców – 253 przypadki od początku pandemii
   Powiat pruszkowski: 170 000 mieszkańców – 495 przypadków od początku pandemii
   Powiat żyrardowski: 260 000 mieszkańców – 193 przypadki od początku pandemii

   Czyli na 650 000 mieszkańców mamy – UWAGA – 1194 przypadki zakażenia koronawirusem. Faktycznie trzeba bić na alarm.

  • Hansik pisze:

   Aha no i jak napisałeś „nie taka jest metodologia” żeby pisać o aktywnych przypadkach. Oczywiście, że metodologia jest taka, aby to wyglądało groźniej, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.