29 03 2020

Nowe dane grodziskiego Sanepidu. Siedmiu zarażonych pracowników Szpitala Zachodniego

29.03.2020, godz.: 14:30
Nowe dane grodziskiego Sanepidu. Siedmiu zarażonych pracowników Szpitala Zachodniego
fot. GrodziskNews

W najnowszym raporcie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku nie zmieniła się liczba osób zakażonych koronawirusem w porównaniu do wczorajszego meldunku – wynosi 16. Owych siedem przypadków z wczoraj to jednak prawdopodobnie pracownicy Szpitala Zachodniego.

Trzeba wyjaśnić, ze już po publikacji wczorajszego raportu (28 marca) o 16 zarażeniach COVID-19 i wzroście o siedem w porównaniu do meldunku z piątku, na stronie Sanepidu pojawił się nowy komunikat.

Brzmiał tak. – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim informuje, że potwierdzono zakażenie Sars-CoV-2 u 7 pracowników medycznych SPS Szpitala Powiatowego w Grodzisku Mazowieckim. Wszystkie osoby są w stanie ogólnym dobrym, przebywają w izolacji domowej. U osób z bezpośredniego (zawodowego i rodzinnego) kontaktu zostaną pobrane wymazy do badań. Osoby te zostały objęte kwarantanną. Pracownicy PSSE w Grodzisku Mazowieckim przeprowadzili czynności dochodzenia epidemiologicznego. W szpitalu wykonano dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. Wdrożono procedury zapobiegające dalszej transmisji zakażeń. Szpital działa w trybie normalnym – czytamy w informacji Sanepidu.

Prosta matematyka i logika wskazują zatem, że owych siedem przypadków to te dotyczące pracowników grodziskiego szpitala.

Co bardziej optymistyczne, dzisiejszy raport nie odnotowuje nowych potwierdzonych przypadków COVID-19. Nadal jest ich w powiecie 16, podobnie bez zmian pozostaje liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem wirusa – wynosi dwa. Na obowiązkowej kwarantannie przebywa obecenie 293 mieszkańców powiatu (o czterech więcej niż wczoraj), a 1054 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym – to z kolei wzrost o osiem w porównaniu do raportu sprzed doby.

Dane z kraju mówią, iż obecnie stwierdzono 1717 zachorowań i 19 zgonów z powodu COVID-19. Najwięcej przypadków – 421, w tym cztery śmiertelne – zdarzyło się na Mazowszu; na Dolnym Śląsku jest ich 214 i także cztery ofiary śmiertelne; na Śląsku zaś odnotowano 187 zachorowań, a dla trzech osób wirus okazał się śmiertelny.

Przypominamy, że jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata