18 10 2020

Niezwykłe powiązanie Chopina z Milanówkiem

18.10.2020, godz.: 19:48
Niezwykłe powiązanie Chopina z Milanówkiem

W sobotę przypadła 171. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. To dobra okazja, aby przypomnieć, iż z postacią wybitnego kompozytora wiąże się bardzo ważny epizodem z z Milanówkiem w roli głównej.

Oto bowiem, prócz rocznicy śmierci Chopina możemy także mówi o 75-leciu oddania przez Milanówek do Warszawy urny z sercem wielkiego Polaka. Co ważne, rok wcześniej – w 1944 – udało się ową urnę uzyskać od niemieckiego okupanta.

„Po przyjeździe do Milanówka sporządzono protokół: Dnia 9 września 1944 (…) generał niemiecki von den Bach, w obecności gubernatora warszawskiego Fischera i wicegubernatora Kellera oraz ks. dra Jerzego Modzelewskiego i ks. Karola Milika, wręczył osobiście serce F.Chopina, znajdujące się w szklanym naczyniu, w czarnej kasecie i drewnianym pudełku, Jego Ekscelencji ks. Antoniemu Szlagowskiemu, zarządzającemu archidiecezją warszawską. Kaseta pochodzi z kościoła św. Krzyża w Warszawie” – przypomniał milanowski magistrat, cytując opracowania poświęcone tej historii.

„Urna z sercem wielkiego kompozytora znalazła się pod dobrą opieką w Milanówku. Bronisław Sydow w swoim raporcie wspomina, że Arcybiskup Szlagowski „jednakże nie dowierzał ‘szlachetności’ v.d. Bacha i obawiał się o los urny, wieczorem więc tegoż dnia przeniesiono ją potajemnie do prof. Antoniewicza w Milanówku przy ul. Sosnowej (…), by następnie być przeniesioną z powrotem do plebanii. Tu pozostała w prywatnej kaplicy ks. Arcybiskupa Szlagowskiego, umieszczona na fortepianie aż do 17 X 1945 r.” – pisze Andrzej Pettyn w książce Śladami Fryderyka Chopina w Milanówku.

„„Dziennikarz Zygmunt Sztaba cytuje wspomnienia Bronisława Sydowa: Dnia 17 października 1945 o godz. 7 rano delegacja złożona z prof. Bolesława Woytowicza, księdza Leopolda Petrzyka, proboszcza parafii św. Krzyża w Warszawie i niżej podpisanego po solennym przekazaniu urny z Sercem Fryderyka Chopina przez ks. biskupa Antoniego Szlagowskiego, na dziedzińcu kościoła parafialnego w Milanówku, ruszyła samochodem w kierunku Żelazowej Woli, gdzie miało nastąpić, w domu urodzenia F.Chopina, doręczenie Obywatelowi Prezydentowi KRN Bolesławowi Bierutowi, tej pamiątki narodowej.”

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.