TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

22

02 2021

Nielegalna wycinka drzew w Milanówku? Burmistrz: Prawdopodobnie samowolka [AKTUALIZACJA]


Grodzisk News


foto: Czytelnik MichałNielegalna wycinka drzew w Milanówku? Burmistrz: Prawdopodobnie samowolka [AKTUALIZACJA] - Grodzisk News


Część mieszkańców Milanówka jest oburzona wycinką wielu okazów znajdujących się na jednej z działek przy wjeździe na wiadukt. Gęsto zadrzewiony teren teraz niemal świeci pustkami. – Prawdopodobnie doszło do samowolki. To akt barbarzyństwa, który powinien zostać surowo ukarany – mówi Piotr Remiszewski, burmistrz miasta ogrodu.


Jedną w wiadomości w tej sprawie napisał do nas pan Michał, dołączył także zdjęcia widoczne w artykule. – Działka znajdująca się przy wjeździe na wiadukt w Milanówku (obok nowego budynku mieszkalnego), była dotychczas gęsto zadrzewiona. Teren ten, zgodnie z ewidencją gruntów oraz zapisami planu miejscowego jest „lasem”. Działka należy jednak do prywatnego właściciela, który dzisiaj dokonał nielegalnej wycinki większości drzew. Sprawa została natychmiast (gdy tylko wycinka się rozpoczęła) zgłoszona przez okolicznych mieszkańców policji i straży miejskiej. Patrole, które pojawiły się na miejscu spisały protokoły, ale funkcjonariusze twierdzili, że nie mogą wejść na teren prywatny i dopiero po wycince będzie można sprawdzić czy była ona legalna. Wycinka została więc przeprowadzona do końca – opisuje sytuację czytelnik.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

– To absurd, bo wyciętych drzew nie da się już na nowo postawić. To skandaliczne postępowanie właściciela było przejawem lekceważącego stosunku do prawa, ale też jakiegokolwiek braku poszanowania przyrody. Teren ten był płucami tej części Milanówka. Teren jest (przynajmniej teoretycznie) chroniony poprzez zapisy planu miejscowego. Zgodnie z planem miejscowym, zabudowany mógł być tylko teren, na którym już powstał nowy budynek mieszkalny. Reszta terenu, jako „las” miała być bezpieczna i z takim przekonaniem mieszkańcy kupowali mieszkania. Wszyscy są zszokowani – dodaje.

Okazuje się, że władze miasta nie zamierzają tak sprawy zostawić. – Dziś odbędzie się sztab kryzysowy, na którym jako gmina wypracujemy plan działania i sugestie dla powiatu, który jest w tej sytuacji właściwą instancją do wyciągania konsekwencji. Chcę jednak z całą mocą podkreślić, że doszło do aktu barbarzyństwa w biały dzień, na który absolutnie nie ma naszej zgody. Mam nadzieję, że sprawcy tej wycinki poniosą surowe kary. Tym bardziej, że prawdopodobnie była to samowolka – podkreśla Piotr Remiszewski, burmistrz Milanówka.

Jaki będzie finał tej sprawy? Gdy tylko będziemy mieć nowe informacje w tej sprawie, do tematu wrócimy.

A co Wy sądzicie o sprawie? Na Wasze opinie czekamy w komentarzach.AKTUALIZACJA
Odbyło się już pierwsze spotkanie Sztabu Kryzysowego powołanego w związku z wycinką drzew. Co ustalono?

„Z relacji Leśnika – właściciel działki (wraz z leśniczym i panią naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska) już tydzień temu w czwartek oznakowali drzewa, które nadawały się do ścięcia. Były to 22 suche i zniszczone drzewa. Teren, na którym stoją jest działką prywatną sklasyfikowaną jako las, objęty planem urządzenia. W poprzednią sobotę w nocy, Leśnik otrzymał od mieszkańców osiedla znajdującego się przy posesji, powiadomienie, że ktoś pomalował pozostałe drzewa. Na miejscu pojawiła się Straż Miejska, która wraz z nim farbą niebieską (policyjną) zamazała nielegalne oznakowania. Nie powstrzymało to jednak ekipy wycinającej i zamiast 22 chorych drzew oznaczonych legalnie, ścięli w sumie ponad 60 zdrowych, najbardziej dorodnych drzew.

Ta działka leśna znajduje się w strefie konserwatorskiej i jest pod ochroną Konserwatora. W przypadku usunięcia drzew chorych (wycinka sanitarna) potrzebna jest zgoda jedynie Leśnika. Jeśli chodzi o wycinanie zdrowych drzew to konieczne jest zgłoszenie się do Starostwa i Konserwatora Przyrody. W wyjątkowych przypadkach, gdy jest podejrzenie, że drzewo zdrowe, może stwarzać zagrożenie potrzebna jest opinia dendrologa i na jej podstawie Konserwator może wydać zgodę. Tak nie było w tym przypadku. Mamy więc podstawy do złożenia do Prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Takie zawiadomienie, wraz z wnioskiem o odtworzenie stanu pierwotnego, przygotowane przez Urząd Miasta Milanówka trafi jutro do Prokuratury Okręgowej w Grodzisku Mazowieckim. Ścięte w sobotę drzewa po złożeniu zawiadomienia zostaną zabezpieczone przez policję jako materiał dowodowy i przeprowadzona zostanie ich inwentaryzacja przez pracowników Urzędu Miasta Milanówka i Starostwa.

Podsumowując, drzewa zostały ścięte bez zgody Starosty i Konserwatora Przyrody. Jutro zostanie złożone podpisane przeze mnie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa” – poinformował burmistrz Piotr Remiszewski na swoim profilu na Facebooku.

💬︎   dodaj komentarz

Ktoś wiedział co robi, a sprawa rozejdzie się po kościach.

Krzysiek
22-02-2021 15:55

Gdzie był burmistrz❓Zwołanie „sztabu kryzysowego 3 dni po sprawie❓Farsa.

Kuba
23-02-2021 08:31

był właścicielem czy nie?
jeśli były płucami, to czy miasto płaciło temu właścicielowi za tą usługę?

macie dziwne rzeczy w głowie towarzyszu redaktorze.
Próba karania człowieka za rozporządzanie własnymi zasobami, pięknie.
czerwono w głowach.

Adam
22-02-2021 16:36

tak się składa, że drzewa nie mają wymiaru właścicielskiego w sensie takim, jeśli znajdują się na jakiejś prywatnej posesji. Wycinka kilkudziesięcioletnich zdrowych drzew leży w intresie społecznym, którym zgodnie z literą prawa przeważa nad interesem właścicielskim. Warto być prawnikiem :D,
Ignorantia iuris nocet Panie Adamie

gandalf
22-02-2021 19:19

Do prawnika
Interes społeczny jest wtedy gdy Kali kradnie a jak Kalemu kradną to jest przestępstwo. Tak wygląda Pana wykładnia prawa

Zenon Malkiewicz
23-02-2021 11:22

Nie bądź taki szyszko.

Troldestroyer
24-02-2021 08:31

Szkoda drzew...i szkoda właściciela. Co to za prawo, gdy zabrania mi zrobić co chce na swojej działce.

Zuza
22-02-2021 16:47

Wyobraź sobie kupujesz dzialke prze lesie i jeziorze, a za parę mies ktoś jezioro zasypuje, las ścina i robi tam hale produkcyjną, nie przeszkadzałoby Ci to? Kupujac dzialkę, kupujesz też widok na inne, sąsiednie

Honorata
22-02-2021 19:23

Właśnie jestem w takiej sytuacji. Mieszkam w Grodzisku i od mojego okna z domku jednorodzinnego do firmy która się wybudowała jest 5 metrów. Działka też była zadrzewiona. I nie mogę mieć pretensji o to, że właściciel decyduje o swojej własności. A działka wcale nie była kupiona po to, że sąsiednie są zadrzewione. Chce mieć Pani ładny widok? Niech Pani kupi parę tysięcy metrów i posadzi drzewa, a nie rozporządza czyjąś własnością! Jak wogóle można tak stwierdzić, że jak się kupuje działkę to i widok na inne działki. To nie PRL pani kochana. Życzę rozumu! Pozdrawiam

Do Honoraty od Zuza
23-02-2021 12:09

Jak sądzę kupując ten teren nabywca wiedział z czym to się wiąże przypadku tu nie bylo. A tam gdzie stoi nowy blok stała zrujnowane willa pewnie pod konserwatorem ale też po woli ja zrujnowali do końca i wyburzyli.

Rafal
23-02-2021 18:04

Szkoda że burmistrz a jak zwykle nie było drzewa są stracone właściciel dostanie iakas grzywnę ale i tak zarobi

dzieciol
23-02-2021 23:56

zajb..... taka kare ze kucnie za wycinke

jaa
22-02-2021 18:28

Myślę że właściciel powinien dostać nakaz przywrócenia stanu pierwotnego i to drzewami parkowymi które są już w w miarę duże. To że działka należy do niego nie upoważnia Go do łamania prawa. Jak nie chciał mieć działki leśnej mógł ja sprzedać. A nie liczyć na to że po takiej akcji zmieni przeznaczenie na budowlaną bo to o to tu chyba najbardziej chodziło!!!!

Kaśka
22-02-2021 19:05

Ciekawa jest tylko ta "bierność" służb? Bo prywatna posesja? Przepraszam, jak gwałcą, mordują czy rabują, to też tylko będą działać na terenie publiczny? Dobrze by było, że by CBA popatrzyło na tą sprawę, bo coś tam śmierdzi układem - taka działkę leśna byłaby warta niedużo, chyba, że jako miejski teren rekreacji, ale po przekształceniu pod zabudowę, to już samym centrum, pod market, pewnie ze 2-3 miliony jak ulał. Interes w tym na pewno był, teraz trzeba znaleźć, kto komu i ile, żeby nikt nie reagował.

Olo
22-02-2021 21:36

Pan Burmistrz i jego świta niech lepiej zajmie się bieżącą obsługą spraw mieszkańców... żeby na WZ czekać rok czasu to chyba tylko w Milanówku jest takie olewactwo i ignorancja... porażka

Michał
22-02-2021 20:28

Witam
Powinniśmy mówiąc o takich sprawach głośno i działać skutecznie, skoro teren był pod konserwator to właściciel musi się liczyć z tym.
Nie wszyscy chyba już pamiętają co znajdowało się na tym terenie jeszcze kilkadziesiąt lat temu i dziwnym zbiegiem okoliczności zniknęła nam stara drewniana zabytkowa zabudowa tego terenu.
Więc może powinniśmy zniszczyć wszystko, może powinniśmy przywrócić stadion miejski do dawnego stanu, bo już zapomnieliśmy że było tam wysypisko śmierci.

Mieszkanic
23-02-2021 09:02

Dobrze ze żył sobie kiedyś znakomity człowiek SZYSZKO i uwolnił to chore prawo pozwalając właścicielom nieruchomości robić to co chcą ... który z właścicieli takiej pięknej działki nie chciał by powstała tam piękny budynek tak jak na działce sąsiedniej gdzie był wieczny bród i patologia a teraz jak pięknie czyż nie pamiętacie drodzy mieszkańcy co tam się działo i w dzień i w nocy pod sklepem monomolowym

Ja
23-02-2021 08:51

Może straż miejska i policja dostrzegą w końcu ten syf i meneli którzy tam ciągle przesiadywali ? Bo jakoś tego to nikt przez tyle lat nie wytępił.

Dominika
23-02-2021 08:52

Własciciel niech posadzi drzewa na nowo,są firmy które sadzą drzewa już duże-jedno z 10tys....i po sprawie

Edi
23-02-2021 10:41

Sprawa powinna trafić do sądu. Dlaczego burmistrz wyraził zgodę? Powinien być usunięty z posady.

Piotr
23-02-2021 10:57

Dajcie spokój to prywatny teren. Niech każdy pilnuje swojego
Ci co tak krzyczą w życiu nic nie zrobili, nie posadzili tylko biją pianę.

Zenon Malkiewicz
23-02-2021 11:13

Dajcie spokój to prywatny teren. Niech każdy pilnuje swojego
Ci co tak krzyczą w życiu nic nie zrobili, nie posadzili tylko biją pianę. Miasto nie chciało terenu, prywatny wzioł i ma prawo dysponować jak chce. Czy jest plan zagospodarowania terenu?

Zenon Malkiewicz
23-02-2021 11:17

"wzioł" to pewnie odmiana od "wzionć" :O)
Zachęcam do używania "wziął" i "wziąć"

Miodek
23-02-2021 13:50

Oczywiście przejdźmy obojętnie, dzisiaj ktoś wytnie drzewa a jutro ktoś inny zacznie zwozić odpady chemiczne do naszego Miasta.
Ale wolność Tomku w swoim domu. To nie jakaś jablonka, tylko starodrzew a właściciel wszedł w posiadanie tej nieruchomości z tym dobrodziejstwem świadomie i doskonale wiedział co mu wolno.

Mieszkaniec
23-02-2021 11:37

I wlasnie zrobił co mu wolno.

adamo
23-02-2021 17:07

Dzialka byla własnością miasta. Dlaczego miasto ją sprzedało?? Można było wybudować piętrowy garaż, a w części leśnej urządzić park. Wtedy by służyła wszystkim mieszkańcom Milanowka. A tak mamy pokaz dobrze przygotowanego działania. Teraz mieszkańcy pobliskiego bloku mają przepiękny widok na wiadukt😥

mieszkanka Milanowka
23-02-2021 20:34

i mieszkania automatycznie już straciły na wartości, a o komforcie mieszkania można zapomnieć. No pięknie....

Piotr
24-02-2021 01:45

Ha ha ha drzewa ważniejsze od ludzi tylko w Milanówku

KIRA
24-02-2021 06:54

Dlaczego nikt nie redaguje tego co napisał. Tyle byków w tym artykule. Normalnie jakby to pisali gimnazjaliści z wp....

Www
23-02-2021 21:33

Drzewa nie są niczyją własnością prywatną.

k.s.
24-02-2021 01:05

Jego ziema i mógł zrobić co chce. W Milanówku drzew jest za dużo. Niech się zajmą w końcu budową kanalizacji i dróg a nie mydlą oczy ochroną przyrody.

Kamil
24-02-2021 08:31

Burmistrz, słońce milanòwka, wzorzec kultury osobistej, szybki jak jego straż wiejska, to nic że ślimaki go wyprzedzają. Ważne że w szczekaczce lokalnej będzie bohaterem.

Milomilo
24-02-2021 08:39


📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.