19 11 2019

Nie spalaj śmieci. W przeciwnym razie wysokie kary

19.11.2019, godz.: 17:32
Nie spalaj śmieci. W przeciwnym razie wysokie kary
fot. milanowek.pl

– Nawet 5 tys. zł mogą zapłacić osoby, które zostaną przyłapane na paleniu śmieci – przestrzegają urzędnicy.

W naszym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz spalania śmieci w przydomowych kotłowniach. Chodzi tu głównie o materiały takie jak m.in. zużyte opony, plastiki, przedmioty z gumy, a także opakowania po farbach czy lakierach, które pod wpływem bardzo wysokiej temperatury wydzielają toksyny niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zwykle spalaniu takich przedmiotów towarzyszą bardzo nieprzyjemne zapachy i czasem również gęsty, „gryzący” dym.

Dlatego urzędnicy przypominają, że, gdy sąsiedzka rozmowa nie pomoże, zawsze można wezwać straż miejską, która może nałożyć na palącego śmieci mandat o wysokości do 500 zł. W przypadku nieprzyjęcia go, sprawa może trafić do sądu, który może nałożyć grzywnę nawet do 5 tys. zł.

Strażnicy, lub inne służby, mają prawo wejść na naszą posesję, w godzinach 6.00 – 22.00 i dokonać oględzin oraz przeprowadzić odpowiednie badania. Dodatkowo w Milanówku, decyzją burmistrza, strażnicy mogą przez całą dobę kontrolować nieruchomości na której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Przypomnijmy, że nie wolno spalać m.in. poniższych materiałów:
– Opakowań z tworzyw sztucznych, butelek PET;
– Plastikowych toreb;
– Opakowań po chemikaliach;
– Farb, lakierów, klejów;
– Odpadów z gumy (zużytych opon);
– Mebli zawierających chlorowane fenole (substancje konserwujące);
– Styropianu, przewodów, kabli;
– Odzieży z tworzyw sztucznych, obuwia, sztucznej skóry;
– Baterii, sprzętu RTV i AGD;
– Kolorowych gazet (zawierają metale ciężkie).

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.