TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

10

11 2021

Nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia, nie podawaj haseł i kodów


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayNie klikaj w linki nieznanego pochodzenia, nie podawaj haseł i kodów - Grodzisk News


Tylko w ostatnim tygodniu pięciu mieszkańców powiatu grodziskiego padło ofiarą internetowych oszustów. Policjanci apelują o ostrożność w internecie.


Funkcjonariusze grodziskiej policji ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają informacje o numerach kart płatniczych lub dane do bankowości internetowej. Policjanci odnotowują również coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W ostatnim czasie pięciu mieszkańców powiatu grodziskiego straciło swoje pieniądze. Wszyscy w podobny sposób. 55-latka miała kliknąć w link, pod którym miało znajdować się potwierdzenie zapłaty za meble, które sprzedawała. Niestety po wykonaniu czynności podanych przez oszusta zniknęło jej z konta dwa tysiące złotych. 44-latek chcący kupić elektronikę również kliknął w link chcąc dokonać zapłaty, ale po podaniu danych do bankowości elektronicznej, z konta zniknęło mu 3 tys. zł. W podobny sposób pieniądze straciły też trzy kobiety, które miały zapłacić za ubrania wystawione w portalach ogłoszeniowych. Straciły od 350 zł do 3 tys. zł.

Policjanci tłumaczą krok po kroku jak taka próba wyłudzenia przebiega.
Osoba wystawia produkt lub chce coś kupić na portalu ogłoszeniowym.
1. Przez komunikator lub innym sposobem kontaktuje się z nią osoba rzekomo zainteresowana zakupem   lub sprzedażą i wypytuje o szczegóły.
2. W trakcie prowadzonej rozmowy przestępca proponuje płatność poprzez nową usługę.
3. Osoba otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania do usług bankowości elektronicznej. Link może być przesłany bezpośrednio w rozmowie przez komunikator lub w wiadomości e-mail lub SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy lub usługę kurierską.
4. Klikając w przesłany link, otwiera się specjalnie przygotowana wiarygodnie wyglądająca strona . Na niej znajduje się miejsce do wpisania karty płatniczej (dane posiadacza karty, pełen numer karty, CVV, data ważności, kod 3DS) lub danych dostępowych do bankowości elektronicznej (login, hasło, SMS kody).
5. Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do transakcji, a z konta osoby wypłacane są przez oszusta pieniądze

Policjanci podkreślają żeby zawsze dokonywać zakupów lub sprzedaży metodami oferowanymi przez dany portal ogłoszeniowy, który wcześniej sprawdzimy (można wtedy skorzystać z ochrony kupującego lub sprzedającego). Jeżeli kontrahent prosi o dane dostępowe do konta, to należy takiej transakcji odmówić. Podobnie, gdy pod pretekstem wyjątkowej okazji lub promocji nalega na dokonanie transakcji natychmiast.

Pamiętajmy, że dane dostępowe do konta, dane karty płatniczej oraz dane osobowe to informacje, które powinny być zawsze chronione – nie należy ich udostępniać osobom nieuprawnionym. Ujawniając je narażamy się na utratę swoich pieniędzy, a nawet zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Warto również upewnić się w innym kanale komunikacji (np. oficjalny numer telefonu podany w internecie), że nadawca rzeczywiście wysłał do Państwa wiadomość – zarówno w przypadku wiadomości e-mail, jak i SMS lub wysyłanych w komunikatorach, nazwę nadawcy można dowolnie zmodyfikować i w ten sposób podszyć się pod prawdziwą firmę.

– Jeśli zostaliście Państwo pokrzywdzeni w wyniku przeprowadzenia takiego ataku, prosimy o niezwłoczne złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa Policji oraz skontaktowanie się z Państwa bankiem. Jeśli posiadacie Państwo relacje biznesowe w kilku bankach, warto poinformować wszystkie o zdarzeniu – mówią policjanci z grodziskiej komendy.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.