19
11 2024
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
19.11.2024, godz. 13:35
Przedświąteczna „gorączka zakupów” powoli nabiera tempa. W sklepach, zwłaszcza w centrach handlowych, ale nie tylko, z dnia na dzień widać będzie znacznie większy ruch. Policjanci apelują o ostrożność, bowiem tłok i ścisk mogą wykorzystać m.in. kieszonkowcy. Bardzo ważne jest także zachowanie ostrożności podczas zakupów w intermecie.
Policjanci podkreślają, że ważne jest mieć kontrolę nad tym co dzieje się wokół. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Szczególnie interesującym dla złodziei celem są osoby roztargnione i nietrzeźwe.
Bardzo ważna jest ostrożność przy korzystaniu z bankomatów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z policją.
Policjanci przypominają zatem kilka zasad, które pozwalają znacznie zmniejszyć niebezpieczeństwo kradzieży. Przedstawiamy je poniżej:
– nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
– podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
– trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
– nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
– torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem ?do siebie?, a nie na zewnątrz;
– unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu;
– portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;
– nie trzymaj gotówki w jednym miejscu;
– nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
– nie demonstruj zawartości portfela;
– nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;
– podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki;
– klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;
– nie zostawiaj torebki na wieszaku, oparciu krzesła w punktach usługowych.
Współcześnie równie popularną metodą robienia zakupów jest kupowanie przez internet. Wiele osób korzysta z tej formy, aby zaopatrzyć się potrzebne rzeczy wcześniej. Szukamy też preferencyjnych cen, chętniej korzystamy z promocji. Wówczas jednak uaktywniają się również oszuści starający się, wykorzystać zakupową gorączkę, aby wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane. Jak się przed tym chronić? Oto kilka wskazówek.
• Sprawdź dane sprzedawcy – czy firma podana na stronie posiada numer NIP, czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, a adres sklepu istnieje fizycznie. Zwróć też uwagę, czy pod nazwą sklepu widnieje firma prowadząca działalność handlową. Możliwe, że oszust podszywa się pod istniejącą firmę, która nie ma sklepu internetowego lub przejął nieużywaną domenę internetową innego podmiotu gospodarczego.
• Przyjrzyj się ofercie sprzedawcy. Oceń, czy jest ona spójna, czy nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych, czy sklep oferuje określony asortyment, a nie wszystko, czego tylko dusza zapragnie;
• Sprawdź, czy e-sklep posiada wszystkie niezbędne elementy, takie jak: regulamin, sposób dostarczenia przesyłki, sposób płatności, sposób zwrotu towaru.
• Unikaj sprzedawców stawiających dodatkowe warunki zakupowe, np. gdy prosi o zalogowanie się w innym miejscu, o pobranie i zainstalowanie czegokolwiek albo proponuje sfinalizowanie transakcji gdzie indziej.
• Z rezerwą podchodź do promocyjnych wabików typu „oferta aktualna tylko dziś”.
• Sprawdzaj opinie o sklepie, przyjrzyj się też, kto je napisał. Przeanalizuj historię wystawianych opinii – jeśli istnieje luka, np. najnowsze opinie są z ostatnich dwóch tygodni, a wcześniejsze sprzed roku – ogranicz zaufanie. Skorzystaj też z wyszukiwarki. Jest szansa, że oszukani klienci zdążyli zostawić w sieci jakieś ostrzeżenie na temat sklepu, w którym chcesz dokonać zakupów.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.