TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

02

05 2022

Nasze gminy z dotacjami na działania proekologiczne. Grodzisk zainwestuje w zieloną infrastrukturę


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayNasze gminy z dotacjami na działania proekologiczne. Grodzisk zainwestuje w zieloną infrastrukturę - Grodzisk News


Zielone przystanki w gminie Brwinów, rozwój błękitno- zielonej infrastruktury w Grodzisku czy wymiana nieefektywnego oświetlenia ulicznego w Żabie Woli – to niektóre z przedsięwzięć, na które Mazowsze przekaże dptacje samorządom. Działania mają być realizowane w ramach programu „Mazowsze dla klimatu”.


W sumie do subregionu warszawskiego zachodniego trafi blisko 870 tys. zł z budżetu województwa na realizację 10 proekologicznych projektów. – Kwestia zmian klimatycznych nie jest dziś już tylko hasłem czy przepowiednią, ale realnym problemem, z którym mamy do czynienia na co dzień. Musimy działać, by zatroszczyć się o to, co mamy nie tylko z myślą o nas samych, ale i o przyszłych pokoleniach. Kluczem do tego są właśnie proekologiczne inwestycje, które pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodą, tworzenie zielonych przestrzeni czy stosowanie energooszczędnego oświetlenia w przestrzeni publicznej. I temu służy nasz program – mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Mazowiecki Instrument Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022 to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Samorządy lokalne zgłosiły w sumie 157 zadań na kwotę ponad 11,2 mln zł. Ostatecznie do realizacji radni województwa mazowieckiego wytypowali 72 inicjatywy, które otrzymają wsparcie w wysokości ponad 5,7 mln zł.

W ramach programu samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie na zadania dotyczące: realizacji błękitno-zielonej infrastruktury sprzyjającej różnorodności biologicznej, retencjonowania wody deszczowej pochodzącej z powierzchni dachów budynków użyteczności publicznej oraz realizacji energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego.

O wsparcie mogły ubiegać się wszystkie gminy z terenu województwa mazowieckiego. Każda z nich mogła złożyć maksymalnie jeden wniosek. Pomoc finansowa w ramach programu nie mogła przekroczyć kwoty 100 tys. zł. W subregionie warszawskim zachodnim wsparcie samorządu Mazowsza w wysokości prawie 870 tys. zł umożliwi realizację 10 projektów.

Grodzisk otrzyma dotację 100 tys. zł na rozwój błękitno- zielonej infrastruktury w celu zwiększenia retencji wód opadowych oraz na poszerzenie bioróżnorodności miejskiej. Na dzaiałania związane z niskoemisyjnością dostanie też Podkowa Leśna.

Zabia Wola, która również znalazła się na liście beneficjentów za dofinansowanie w kwocie 94,8 tys. wynimieni nieefektywne oświetlenie uliczne na energooszczędne. Wreszcie Brwinów za swoją stutysięczną dotację przeprowadzi trzeci etap budowy tzw. zielonych przystanków w gminie.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

tak tylko; Grenlandia; ang. greenland, została nazwana przez odkrywócw zielonym lądem, bo wieki temu klimat był inny; klimat żyje cyklami i wpływ człowieka jest dyskusyjny;

nie zmieni to faktu że tubylcy z Książenic nadal będą palić butami

logi
02-05-2022 11:14

Nie tylko z Książenic, niestety...

Człowiek
02-05-2022 21:42

ale jakie zielone przestrzenie, skąd je weźmiecie? ja widzę łąki w grodzisku i pod zabudowane, miasto centrum zabudowane, glinianki czesciowo zakopane przy zjeździe z autostrady, górki szwedzkie chyba są teraz częścią tej nieszczesnej obwodnicy, jakiś nasyp z daleka widać, obwodnicy przez zielone tereny, na ktorych żyły sarny, ptactwo ....to gdzie te zielony przestrzenie zrobicie dla grodziska? w doniczkach czy w innym województwie!?

Bogusia
02-05-2022 22:51
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.