TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

08

07 2021

Nasze gminy wysoko w rankingu finansowym samorządu Terytorialnego


Grodzisk News


foto: PixabayNasze gminy wysoko w rankingu finansowym samorządu Terytorialnego - Grodzisk News


Podkowa Leśna i Brwinów uplasowały się w ścisłej czołówce rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego. Wysokie miejscy przypadło też Grodziskowi.


reklama Grodzisk mazowiecki

W tegorocznej edycji pod uwagę były brane udział dochodów własnych w dochodach ogółem JST, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udział środków europejskich w wydatkach, relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych. Ekonomiści zbadali sposób gospodarowania pieniędzmi przez jednostki samorządu terytorialnego, korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej na koniec 2020 r.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Głównym celem tej analizy było pokazanie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego podczas w trudnym 2020 r. – Przyjęliśmy założenie, że poprzedni rok niewątpliwie wpłynął na kondycję samorządów. W związku z tym uzupełniliśmy analizy o nakłady związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii. Dla zapewnienia porównywalności rankingu w tegorocznej edycji uwzględniliśmy te same kryteria i te same wskaźniki, które były przyjęte w latach ubiegłych – podkreślił prof. Bartłomiej Nita, prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Jak wypadły nasze samorządy?
Podkowa Leśna okazała się najlepsza w kategorii gmin miejskich, a Milanówek w tym samym zestawieniu zajął 62. miejsce. Dodajmy iż tej kategorii ujęto 236 samorządów.

Grodzisk znajdujemy z kolei w rankingu gmin miejsko-wiejskich na 23. pozycji. Wysoko, bo na piątym miejscu uplasował się Brwinów. Przy czym to zestawienie liczyło już 642 gminy.

Najliczniejszy musiał być jednak ranking gmin wiejskich, ponieważ jest ich w Polsce zdecydowanie najwięcej. Pośród tych 353. miejsce zajął Jaktorów, Żabia Wola była 430, a Baranów – 861.








Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.



Treść komentarza
Podpis







📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.