reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

11

01 2022

Najstarszy skład KM w oryginalnych barwach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Koleje MazowieckieNajstarszy skład KM w oryginalnych barwach - Grodzisk News


Już niebawem na szlak ponownie wyjedzie najstarszy pociąg Kolei Mazowieckich. Blisko 60 letni skład wróci na tory w oryginalnych barwach z lat 60. XX wieku.


Ten skład EN57 Kolei Mazowieckich jest najstarszym czynnym pojazdem kolejowym tej serii w Polsce. „Babcia”, jak nazywają ją kolejarze i miłośnicy kolei pierwszy raz ruszyła na szlak 9 maja 1963 r. Mimo swojego wieku i ponad sześciu milionów kilometrów na liczniku jest w bardzo dobrej kondycji, a wskaźnik niezawodności wynosi 97 proc.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

„Babcię” wyprodukował wrocławski PAFAWAG, a swoją karierę zaczęła Lokomotywowni Głównej Kraków Prokocim. W 1991 r. zasiliła park taborowy Lokomotywowni Pozaklasowej Tarnów, a później do Zakładu Taboru w Nowym Sączu. Jednak to nie koniec jej tułaczki. Była też w Przewozach Regionalnych, Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych, Sekcja Utrzymania Taboru Trakcyjnego Sucha Beskidzka. Na Mazowsze trafiła w 2003 r. gdzie trafiła do Sekcji Utrzymania Taboru Trakcyjnego Warszawa Grochów, a potem do Tłuszcza do Oddziału Utrzymania Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych.

Od czasu jej debiutu „Babcia” przeszła sporo modyfikacji. Na jej wyposażeniu jest m.in. interkom, kamery czołowe, ogrzewane szyby czołowe, WiFi, czy nowoczesne fotele wandaloodporne. Ostatnio przeszła kolejną modernizację. Skład właśnie  opuścił ZNTK Mińsk Mazowiecki, gdzie przywrócono mu oryginalne barwy, w których niebawem zobaczymy ją na szlaku. Będzie to nie lada gratka dla miłośników kolei, jak i dla zwykłych pasażerów, którzy będą mogli na żywo zobaczyć jak wyglądał skład prawie 60 lat temu.

Najstarszy skład KM w oryginalnych barwach - Grodzisk News
Najstarszy skład KM w oryginalnych barwach - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz na

Brawo KM! Super pomysł! Szkoda, że stare kolejki WKD EN94 nie jeżdżą. Po cichu liczyłem, że chociaż jeden pociąg zostanie wyremontowany, dostosowany do nowego napięcia w sieci i wróci na szlak. A gdyby tak zostały np. dwie sztuki i każdy byłby odbudowany do wyglądu jaki był w różnych okresach na przełomie całej eksploatacji (mam na myśli przede wszystkim drzwi harmonijkowe, później te przesuwne) to byłby hicior!
z11


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.