TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

11

01 2022

Najstarszy skład KM w oryginalnych barwach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Koleje MazowieckieNajstarszy skład KM w oryginalnych barwach - Grodzisk News


Już niebawem na szlak ponownie wyjedzie najstarszy pociąg Kolei Mazowieckich. Blisko 60 letni skład wróci na tory w oryginalnych barwach z lat 60. XX wieku.


Ten skład EN57 Kolei Mazowieckich jest najstarszym czynnym pojazdem kolejowym tej serii w Polsce. „Babcia”, jak nazywają ją kolejarze i miłośnicy kolei pierwszy raz ruszyła na szlak 9 maja 1963 r. Mimo swojego wieku i ponad sześciu milionów kilometrów na liczniku jest w bardzo dobrej kondycji, a wskaźnik niezawodności wynosi 97 proc.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

„Babcię” wyprodukował wrocławski PAFAWAG, a swoją karierę zaczęła Lokomotywowni Głównej Kraków Prokocim. W 1991 r. zasiliła park taborowy Lokomotywowni Pozaklasowej Tarnów, a później do Zakładu Taboru w Nowym Sączu. Jednak to nie koniec jej tułaczki. Była też w Przewozach Regionalnych, Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych, Sekcja Utrzymania Taboru Trakcyjnego Sucha Beskidzka. Na Mazowsze trafiła w 2003 r. gdzie trafiła do Sekcji Utrzymania Taboru Trakcyjnego Warszawa Grochów, a potem do Tłuszcza do Oddziału Utrzymania Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych.

Od czasu jej debiutu „Babcia” przeszła sporo modyfikacji. Na jej wyposażeniu jest m.in. interkom, kamery czołowe, ogrzewane szyby czołowe, WiFi, czy nowoczesne fotele wandaloodporne. Ostatnio przeszła kolejną modernizację. Skład właśnie  opuścił ZNTK Mińsk Mazowiecki, gdzie przywrócono mu oryginalne barwy, w których niebawem zobaczymy ją na szlaku. Będzie to nie lada gratka dla miłośników kolei, jak i dla zwykłych pasażerów, którzy będą mogli na żywo zobaczyć jak wyglądał skład prawie 60 lat temu.

Najstarszy skład KM w oryginalnych barwach - Grodzisk News
Najstarszy skład KM w oryginalnych barwach - Grodzisk News

💬︎   dodaj komentarz

Co to za gbur strzelił sobie fotkę z ta bonanzą? Nie lepiej bylo sobie zrobić zdjęcie „ja i mój passat”? Albo „ja na ursusie z rozrzutnikiem do obornika”?

Bydle
11-01-2022 20:32

Żałosny komentarz

Nowy
12-01-2022 06:11

Brawo KM! Super pomysł! Szkoda, że stare kolejki WKD EN94 nie jeżdżą. Po cichu liczyłem, że chociaż jeden pociąg zostanie wyremontowany, dostosowany do nowego napięcia w sieci i wróci na szlak. A gdyby tak zostały np. dwie sztuki i każdy byłby odbudowany do wyglądu jaki był w różnych okresach na przełomie całej eksploatacji (mam na myśli przede wszystkim drzwi harmonijkowe, później te przesuwne) to byłby hicior!

z11
12-01-2022 08:51

pokaż wszystkie komentarze (6)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.