16 09 2020

Nadzór przebudowy Dworca Zachodniego za 14 mln zł

16.09.2020, godz.: 12:01
Nadzór przebudowy Dworca Zachodniego za 14 mln zł
fot. PKP PLK

Nadzór nad wykonaniem robót i zarządzanie finansowe kontraktem modernizacji stacji Warszawa Zachodnia zapewni umowa za 14 mln zł na inżyniera projektu. Sam przebudowa opiewać będzie z kolei na 1,9 mld zł.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Spółka Tramwaje Warszawskie podpisały umowę z inżynierem projektu modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Funkcje inżyniera będzie pełniła spółka MGGP. Wartość podpisanej umowy to 14 mln zł netto. Do obowiązków inżyniera projektu będzie należało między innymi nadzorowanie przebiegu wykonywanych robót  budowlanych, zarządzanie finansowe kontraktem i ocena zgodności wykonanych prac z projektem.

– Podpisana umowa na nadzór nad realizacją modernizacji stacji Warszawa Zachodnia zapewnia wsparcie inwestycji, która otwiera modernizację warszawskiej linii średnicowej. To jeden z dużych projektów Krajowego Programu Kolejowego, którego zaawansowanie wynosi 85%. PLK już mają projekty do nowej perspektywy finansowej, które będą kontynuacją rozwoju kolei – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wykonawca modernizacji Warszawy Zachodniej, Budimex S.A., już realizuje pierwsze prace przygotowawcze. Prowadzone są badania geologiczne oraz inwentaryzacja terenu. W realizacji jest porządkowanie zieleni na terenie kolejowym. Wykonawca przygotowuje teren pod zaplecze budowy. Uzgadniana jest też organizacja prowadzenia robót dla budowy kładki dla pieszych. Budowa kładki zapewni dostęp mieszkańcom i pasażerom do peronów podczas przebudowy podziemnego przejścia. Zakończenie inwestycji planowane jest w II połowie 2023 r.

Warszawa Zachodnia to największa w Polsce stacja pod względem liczby kursujących pociągów. Średnio na dobę przez stację przejeżdża około 1000 pociągów aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych. Przebudowa Warszawy Zachodniej to kolejny etap modernizacji linii średnicowej. Na Warszawie Zachodniej wszystkie perony zostaną zadaszone. Stacja będzie w pełni dostępna dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przewidziano ruchome schody, czytelne oznakowanie oraz system informacji pasażerskiej, który ułatwi korzystanie z kolei. Dodatkowy peron od strony ul. Tunelowej zwiększy możliwość organizacji sprawnych połączeń.

Komunikację w obszarze stacji ułatwi kładka, która połączy Wolę i Ochotę. Przejście podziemne – będzie wyższe i szersze oraz połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Przejście zostanie wydłużone do peronu nr 8 przy linii obwodowej.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.