TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

16

05 2023

Na terenie CPK powstanie najwyższa wieża kontroli ruchu lotniczego w Polsce


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: CPK1 - Grodzisk News


Spółka Centralny Port Komunikacyjny zbiera oferty na wykonanie projektu wieży kontroli ruchu lotniczego, która ma powstać na terenie Portu Solidarność. Ma to być najwyższy taki obiekt w kraju.


Wstępna wysokość sali operacyjnej kontrolerów jest określona w tz.w master planie. Przewiduje on, że będzie się ona znajdować na wysokości około 90 metrów nad płytą lotniska. Oznacza, to że cały obiekt może mieć nawet 105 metrów wysokości, co będzie oznaczało, że będzie to zdecydowanie najwyższa taka wieża w Polsce i możliwe, że stanie się jednym z symboli CPK.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Obecnie najwyższe wieże kontroli lotów są w Katowicach (46 metrów) i Krakowie (45 metrów), co oznacza, że obiekt budowany na potrzeby CPK będzie ponad dwukrotnie wyższy. – Biorąc pod uwagę założenia master planu CPK, a także doświadczenia naszego partnera – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, której kontrolerzy będą czuwać nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w nowym obiekcie, już dziś możemy powiedzieć, że będzie to najwyższa i najnowocześniejsza tego typu wieża w Polsce. Jej projekt powstanie w ścisłej współpracy z master architektem lotniska, czyli firmą Foster + Partners, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem – mówi Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii Programu Lotniskowego CPK.

Przetarg ten jest skierowany do 9 firm i 4 konsorcjów z którymi pod koniec 2022 r. spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko więcej tutaj. Oferty projektantów zbierane będą do 6 czerwca. Zgodnie z harmonogramem w I kwartale 2024 r. powinny być gotowe wstępne wizualizacje.

W ramach zamówienia, zwycięzca przetargu m.in. przygotuje koncepcję, projekt budowlany i uzyska pozwolenie na budowę.

Na terenie CPK powstanie najwyższa wieża kontroli ruchu lotniczego w Polsce - Grodzisk Newsfoto: CPK


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.