TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

15

06 2022

Mural inspirowany obrazem Józefa Chełmońskiego ozdobił grodziską kamienicę


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.Mural inspirowany obrazem Józefa Chełmońskiego ozdobił grodziską kamienicę - Grodzisk News


Ścianę kamienicy przy ul. Spółdzielczej w Grodzisku przyozdobił mural nawiązujący wprost do obrazu Józefa Chełmońskiego pt. „Bociany”. Malowidło naście ma jednak XXI-wieczny przekaz.


Murale od lat sukcesywnie ozdabiają ściany kamienic w Grodzisku lub transformatory energetyczne to jedno z rozwiązań, za pomocą których gmina chce poprawiać estetykę przestrzeni publicznej w sytuacji, kiedy jest to na przykład jedyny sposób, aby „zakryć” stare niezbyt ładne budynki lub inne obiekty wolnostojące.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

„Bociany” Chełmoński namalował już po powrocie z Monachium, gdy osiadł w Kuklówce zarzecznej i tworzył głównie obrazy o tematyce wiejskiej. Oracz wraz z synem przyglądają się przelatującym bocianom, szukają wytchnienia od pracy na roli i jedzą posiłek. Na horyzoncie widać rząd brązowych wiejskich chałup krytych strzechami, wraz z topolą i z bocianim gniazdem. Z boku stoją dwa woły na zaoranym już kawałku pola.

Mural autorstwa Cukina Koszalina przedstawia scenę wyjętą z obrazu Chełmońskiego, tyle że zamiast bocianów, po niebie latają drony sterowane przez ojca; w tel zamiast wołów widzimy samochody oraz zdecydowanie współczesne domy.

Jak się Wam podoba ta praca.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

"Z twarzy podobny zupełnie do nikogo"

Jak widać Grodzisk staje się miastem kiczu i tandety - mural na 500-lecie teraz to
... a wystarczyło odnowić elewację budynku

ja
15-06-2022 12:52

Nie, nie, nie

mim
15-06-2022 13:29

Moim zdaniem naprawdę super. Nawiązanie do "Bocianów" wprost MISTRZOWSKIE. Sztuka nie musi się podobać każdemu....Stwierdzenie, że "szpetne" tutaj nie pasuje. Kolorowy, fajnie pomyślany mural. Inne Godziskie murale też znajdują entuzjastow

Młodszy Starszy
15-06-2022 13:35

pokaż wszystkie komentarze (13)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.