reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Młodzież z „Zana” bierze sprawy w swoje ręce. Poznajmy ich projekty w ramach Zwolnionych z Teorii

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

Młodzież z „Zana” bierze sprawy w swoje ręce. Poznajmy ich projekty w ramach Zwolnionych z Teorii - Grodzisk News


Już 3 lutego korytarze Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie zamienią się w centrum innowacji społecznych. Tego dnia odbędzie się Medialny Dzień Zwolnionych z Teorii. To wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się inicjatywom młodych ludzi, którzy zamiast narzekać, postanowili działać.



Zwolnieni z Teorii to coś więcej niż zwykła olimpiada szkolna. Tutaj nie liczy się tylko wiedza z podręczników, ale przede wszystkim umiejętność przekucia pomysłu w realne działanie. Uczniowie tworzą własne projekty społeczne, ucząc się przy tym pracy zespołowej i zarządzania. W tym roku w "Zanie" prężnie działają cztery zespoły, które mają jeden cel: zmienić otoczenie na lepsze.

Pierwszą z inicjatyw jest projekt OdWaga. Jego twórczynie zauważyły, jak wielu rówieśników zmaga się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi i presją idealnego wyglądu. Dziewczyny walczą z mitami na temat diet i promują zdrowy rozsądek.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Zespół aktywnie działa w mediach społecznościowych, publikując wywiady i przepisy, a także planuje warsztaty w szkołach. Ich przesłanie jest proste: dbanie o siebie to nie restrykcje, ale drobne, codzienne wybory, które wspierają dobre samopoczucie.

Kolejny zespół rzuca wyzwanie cyfrowym rozpraszaczom. Projekt TiWise to odpowiedź na godziny tracone na bezmyślnym scrollowaniu ekranów. Młodzież tworzy aplikację i stronę internetową, które pomogą lepiej zorganizować dzień.

Co ciekawe, narzędzie nie tylko pokaże, ile czasu ucieka nam przez palce, ale też podpowie, co ciekawego dzieje się w okolicy. Aplikacja ma łączyć funkcję planera z bazą wydarzeń kulturalnych i sportowych w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim i Warszawie, zachęcając do wyjścia z domu.

Temat cyfrowej równowagi porusza także grupa W(y)łącz komórki. To już druga edycja tego projektu, co świadczy o skali problemu uzależnienia od ekranów wśród najmłodszych.

Licealiści prowadzą warsztaty w pruszkowskich szkołach podstawowych, udowadniając dzieciom, że świat offline jest pełen barw i możliwości. Ich nazwa to sprytna gra słów – zachęcają do odłożenia telefonu, by włączyć własne "szare komórki" do kreatywnego myślenia i budowania relacji z rówieśnikami.

Ważnym głosem w dyskusji o zdrowiu kobiet jest projekt EndoMIT. Uczennice podjęły się trudnego zadania szerzenia wiedzy o endometriozie – chorobie, która dotyka nawet co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym.

Zespół chce przełamać tabu i uświadomić społeczeństwu, że ból nie jest normą, lecz sygnałem ostrzegawczym. Poprzez prelekcje i kampanie informacyjne licealistki wspierają kobiety, pokazując, że szybka diagnoza może uratować zdrowie i znacznie poprawić jakość życia.

Inicjatywy uczniów z pruszkowskiego "Zana" pokazują, że młode pokolenie jest wrażliwe, kreatywne i gotowe do niesienia pomocy. Warto śledzić ich postępy i kibicować tym działaniom.


Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?

Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?




💬︎   dodaj komentarz



AKTUALNOŚCI

Tomasz Kafarski nowym trenerem Pogoni!

Wakat trenerski po Piotrze Stokowcu został szybko obsadzony. Nowym szkoleniowcem Pogoni Grodzisk jest od dziś (10 czerwca) Tomasz Kafarski. Doświadczony trener podpisał z klubem kontrakt do końca sezonu 2026/27, ale z opcją przedłużenia o kolejny rok.

Burmistrz Milanówka z absolutorium i wotum zaufania na kolejny rok

Milanówek jako jeden z pierwszych rozpoczął cały cykl sesji absolutoryjnych w lokalnych samorządach. Radni jednak nie mieli większych wątpliwości w kwestii udzielenia absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Arturowi Niedzińskiemu. Choć nie byli też jednomyślni.

Czas na wielkie otwarcie terenu rekreacyjno-sportowego w Jaktorowie!

Jaktorów jest gotowy na oficjalne otwarcie kompleksu rekreacyjno-sportowego, który kosztem ponad miliona złotych powstał przy ul. Ostatniego Tura. Już w sobotę odbędzie się z tej okazji piknik dla mieszkańców z atrakcjami. Nie zabraknie również oficjalnego przecięcia wstęgi

Karol Noiszewski odchodzi z Pogoni

Karol Noiszewski, obrońca Pogoni Grodzisk oraz jeden z jej filarów odchodzi z klubu. Zawodnik nie przedłużył kontraktu na kolejny sezon, a dziś został przedstawiony jako nowy piłkarz Miedzi Legnica.

Żabia Wola: Szykujemy się do budowy kompleksu sportowego przy szkole w Skułach

Żabiowolska gmina szykuje się do wybudowania nowego kompleksu sportowego przy Szkole im. Marii Kownackiej w Skułach. Trwają prace nad dopięciem dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która pozwoli w następnym kroku ogłosić przetarg na budowę obiektu. Samorząd zapowiada jednak, że „do wbicia pierwszej łopaty pozostało niewiele”...

Co kryją dawne mury? Jaktorów ruszył z programem ochrony lokalnych zabytków

Choć nie każdy to wie, Jaktorów kryje wiele wyjątkowych miejsc, które przez lata współtworzyły historię tego regionu. Aby uchronić cenne miejsca i przed zapomnieniem i zniszczeniem, lokalny samorząd wdrożył prace nad stworzeniem oficjalnej Gminnej Ewidencji Zabytków.

Grodzisk. Zielone światło dla modernizacji placu zabaw na Sinkiewicza

Grodzisk wybrał ofertę firmy, która zajmie się odnową oblicza popularnego placu zabaw w centrum miasta. Obiekt przy ul. Sienkiewicza zostanie zmodernizowany za ponad 600 tysięcy złotych.

Ćwiczenia służb mundurowych i ratunkowych w siedzibie WKD

Za niespełna tydzień na terenie siedziby Warszawskiej Kolei Dojazdowej odbędą się ćwiczenia służb mundurowych i ratunkowych. Wezmą w nich udział m.in. strażacy, policjanci, żołnierze WOT.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.