26 03 2020

Minister Szumowski: Wprowadziliśmy testy kasetkowe, sprawdzamy jak działają

26.03.2020, godz.: 19:05
Minister Szumowski: Wprowadziliśmy testy kasetkowe, sprawdzamy jak działają
fot. Adam Guz/KPRM

W dobie pandemii koronawirusa na świecie nie milkną dyskusje na temat wprowadzenia w Polsce powszechnych tzw. szybkich testów na obecność COVID-19. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wyjawił, że wiele testów kasetkowych trafiło już do szpitali zakaźnych, a ich skuteczność jest sprawdzana.

Testy na koronawirusa urosły już do rangi debaty publicznej. Zwolennicy tzw. szybkich testów na COVID-19 wskazują m.in. przykład Korei Południowej, w której takowe przeprowadzano masowo, dzięki czemu nie trzeba było wprowadzać ogólnonarodowej izolacji ludzi. Osoby które okazywały się zdrowe, mogły dalej normalnie pracować. Dzięki temu gospodarka nie wyhamowała w takim stopniu, jak w u nas – powiedzą zwolennicy metody masowego testowania tą metodą.

Druga strona odpowiada jednak, iż są to testy immunochemiczne, a nie genetyczne, więc nie uwzględnią kilkudniowego okresu wylęgania się wirusa. Mogą dać zatem wynik negatywny, a w rzeczywistości okaże się, że osoba jednak jest zarażona. Dlatego całkowitą pewność co do wyniku dają wyłącznie testy genetyczne.

Sytuacja jest jednak dynamiczna. Rząd prognozuje, iż kulminacyjna fala zachorowań dopiero nadchodzi. Sięgnięto zatem również po testy kasetkowe, choć na razie jeszcze nie dla każdego obywatela. – Tysiące takich testów już rozdysponowaliśmy po szpitalach zakaźnych i sprawdzamy, jak działają wśród pacjentów. To już się dzieje – powiedział w Radiu Wnet minister Łukasz Szumowski.

💬︎ 2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “Minister Szumowski: Wprowadziliśmy testy kasetkowe, sprawdzamy jak działają”

  1. JSC pisze:

    A na czym testy miały polegać i czym się wyróżniać?

  2. Hubert pisze:

    Czy to te testy co kupiła Hiszpania i Czechy? Jeżeli tak, to będzie wesoło… Chińczyk się cieszy, bo mu produkcja wzrośnie – nieważne, że testy są kompletnie niemiarodajne – może lepiej napisać, że wszyscy mają tego wirusa i już?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.