02 03 2019

Milanówek podsumowuje studniówkę nowego samorządu

02.03.2019, godz.: 12:00
Milanówek podsumowuje studniówkę nowego samorządu
fot. Urząd Miasta Milanówka

100 dni minęło od zaprzysiężenia nowych władz samorządowych w Milanówku. Magistrat pokusił się o podsumowanie tej studniówki w specjalnym komunikacie.

– Mija 100 dni od zaprzysiężenia nowych władz samorządowych i kluczową rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to nowa jakość funkcjonowania Rady Miasta, wskazująca na jej faktyczną niezależność od organu wykonawczego. – mówi Janina Moława, przewodnicząca rady miasta – Ta niezależność to jedno z fundamentalnych zobowiązań wyborczych. Kolejny sukces to brak upolitycznienia decyzji radnych. Żaden z radnych nigdy nie warunkował motywów swojego głosowania przekonaniami politycznymi. Chciałabym za to podziękować wszystkim radnym. To wielki sukces i w mojej ocenie gwarancja na przyszłość, że decyzje Rady będą motywowane wyłącznie dobrem mieszkańców – dodaje.

Moława podkreśliła zarazem, że celem rady w tej kadencji będzie otwarcie się na szeroki dialog z mieszkańcami, także podczas obrad sesji, ponieważ „radni nie mają monopolu na rację”.

Urzędnicy wyliczają działania, jakie podczas tych stu dni podjęto. – Wprowadzono nowy regulamin organizacyjny oraz w drodze konkursów zatrudniono wielu specjalistów potrzebnych do poprawy jakości pracy UM. Poprawiono też transparentność urzędu, poprzez poszerzenie zakresu informacji w BIP, w tym publikowanie pełnego rejestru umów. Burmistrz włączył też radnych do prac nad powstającym Studium Zagospodarowania Przestrzennego – czytamy w komunikacie. – I dalej: – Ukoronowaniem pracy wielu osób jest otrzymanie dotacji w wysokości prawie 1,6 mln zł z programu „MALUCH +”. Dzięki środkom zewnętrznym, których tak brakowało w poprzednich kadencjach powstanie publiczny żłobek. Złożone są również wnioski o dofinansowanie siłowni plenerowej oraz na przygotowanie strategii elektromobilności. Aktualnie przygotowywany jest wniosek na budowę parkingów Park & Ride.

Włodarze mówią też nowych i już podjętych koncepcjach inwestycyjnych. – Szeroko dyskutowany jest pomysł nowej siedziby Milanowskiego Centrum Kultury, działającego prężnie, mimo bardzo trudnych warunków lokalowych. Miniony okres, to też rozwiązywanie problemów komunikacyjnych miasta. Prowadzone były liczne rozmowy z PKP w sprawie remontu peronu i dworca. Przejęto od powiatu ul. Warszawską i zabezpieczono tymczasowe przejście dla pieszych przy zejściu z peronu. Trwają przygotowania do remontu kładki nad torami. Wykonano odwodnienie ul. Wysokiej i utwardzono między innymi częściowo ul. Wiatraczną. Trwają prace na newralgicznym i wiecznie zalewanym odcinku ul. Brwinowskiej. Podjęte zostały też rozmowy w celu utworzenia partnerstwa publiczno-prywatnego dla budowy i modernizacji dróg gminnych – czytamy w komunikacie.

I dalej: – Podejmowane działania dają szansę na znaczne oszczędności w budżecie. Warto tu zwrócić uwagę na przejęcie przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej obowiązków związanych z utrzymaniem dróg i zieleni. Już w tym roku przyniesie to wymierne oszczędności. Wiele oszczędności przyniosła też reorganizacja urzędu miasta. Jest to istotne szczególnie w kontekście wielkiego zadłużenia, które wynosiło na koniec 2018 roku prawie 24 mln zł, co obaliło główny mit poprzedniej kadencji o rzekomym oddłużeniu Milanówka.

– Mija dokładnie 100 dni odkąd jestem nowym burmistrzem Milanówka. – mówi burmistrz Piotr Remiszewski. – Sto dni to zarazem krótko, ale wystarczająco długo, by pewne rzeczy dostrzec, pewne zdiagnozować i je poprawić. Mając stabilny fundament jeżeli chodzi o relacje władz samorządowych z mieszkańcami, można sukcesywnie i systematycznie wprowadzać reformy, które były przedstawiane w moim programie wyborczym.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata