reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu

11

09 2024

Mieszkanki Milanówka oszukane metodą „na policjanta”. Straciły w sumie ok. 150 tys. zł


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GroddziskNewsMieszkanki Milanówka oszukane metodą „na policjanta”. Straciły w sumie ok. 150 tys. zł - Grodzisk News


Mimo rozlicznych apeli i kampanii informacyjnych, wciąż zdarzają się przypadki oszustw metodami „na wnuczka” lub „na policjanta”. Ofiarami drugiej z nich padły niedawno dwie starsze mieszkanki Milanówka. 85-latka straciła w ten sposób przeszło 100 tysięcy złotych, drugą pokrzywdzoną przestępcy pozbawili 45 tysięcy.


Sprawą zajęła się grodziska komenda powiatowa policji, do której tego samego dnia wpłynęły zawiadomienia o oszustwach. Jak przekazali funkcjonariusze oszukanymi osobami są dwie starsze panie mieszkające w Milanówku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Oszuści podali się za policjantów z Warszawy, którzy rozpracowują grupy przestępcze i nakłonili je do przekazania im swoich oszczędności. – W jednym przypadku 85–latka w swoim domu przekazała pieniądze osobie podającej się za policjanta, w drugim 75-latka wyniosła pieniądze w opakowaniu do wskazanego pojemnika na odpady. Jedna straciła ponad 100 tysięcy złotych, druga 45 tysięcy złotych – opisuje przebieg przestępstwa grodziska policja.

W rozmowie z nami po raz kolejny zaapelowała o czujność. Dużo mówi się o tego typu oszustwach i należy mówić, jak najwięcej, aby te sygnały docierały do jak najliczniejszej grupy starszych osób. Musimy pamięć, że ludzie w starszym wieku, seniorzy na ogół są mniej aktywni w internecie, a to w tej przestrzeni właśnie najwięcej mówi się o takich oszustwach. Mamy jednak nadzieję, że przez nagłaśnianie podobnych przypadków informacje w formie przestrogi docierać będą do innych osób z rodziny czy sąsiadów, którzy będą seniorów przestrzegać przed zachowaniami oszustów – mówi nam asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Przypomnijmy zatem za policjantami kilka podstawowych zasad, które pomogą uchronić się przed oszustwami.
1. Po odebraniu telefonu od osoby podającej się za policjanta zawsze należy sprawdzić, czy przekazane przez dzwoniącego informacje są prawdziwe - w tym celu trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego. Policjanci nigdy telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie akcjach i każdy taki przypadek może świadczyć o próbie oszustwa. Nie ufaj rozmówcy!

2. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy nieznanej osobie (nawet, gdy przedstawia się jako policjant), ani nie zostawiać ich w różnych wskazanych miejscach – policjanci nigdy o to nie proszą, tak działają oszuści.

3. O kontakcie z podejrzaną osobą przedstawiającą się jako policjant i próbującym wyłudzić pieniądze natychmiast należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji – można to zrobić pod czynnym całą dobę numerem alarmowym 112.

4. O próbie oszustwa, wciąż aktualnym zagrożeniu i sposobach działania przestępców jak najczęściej trzeba rozmawiać z członkami rodziny, znajomymi i sąsiadami, zwłaszcza w starszym wieku, mieszkającymi samotnie i niekorzystającymi z internetu.


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.