reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

28

07 2022

Mieszkańcy jaktorowskiej gminy mobilizują siły społeczne ws. CPK


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Skreśleni przez CpkMieszkańcy jaktorowskiej gminy mobilizują siły społeczne ws. CPK - Grodzisk News


W środowy wieczór w Starych Budach mieszkańcy jaktorowskiej gminy spotkali się w licznym gronie, aby omówić kwestie związane z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, sieci dróg i linii kolejowych. Poruszono m.in. bardzo ważną sprawę wywłaszczeń i „dramatycznych” konsekwencji dla właścicieli posesji.


Stowarzyszenie Społeczność Stare Budy zorganizowało spotkanie, by przekazać informacje o obecnej sytuacji z perspektywy ważnej dla mieszkańców. Frekwencja zdecydowanie dopisała, bo i poruszane tematy mogą zaważyć na całym życiu lokalnej społeczności.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Palącą kwestią są wywłaszczenia, do których może dojść, w razie gdyby mieszkańcy nie doszli do porozumienia w sprawie zbycia ziemi spółce CPK po cenie ustalonej przez rzeczoznawcę. – Wiadomo, że spółka weźmie swojego rzeczoznawcę, który nie będzie więc w pełni obiektywny, poza tym wartość ziemi w gminie spada. Od kiedy wiadomo, że ma powstać lotnisko, ludzie nie są chętni, by kupować tu nieruchomości i się na nich budować, a to automatycznie obniża wartość ziem. To co pomyśli rzeczoznawca? No, że grunt jest mało atrakcyjny i wyceni go po zdecydowanie zaniżonej cenie. Jeśli się nie zgodzimy na zaproponowaną sumę, możemy zostać wysiedleni na mocy specustawy – mówią nam mieszkańcy o tym, co usłyszeli na wczorajszym spotkaniu.

–Oczywiście nie musimy się zgadzać z operatem szacunkowym, pójść do sądu i wynająć własnego rzeczoznawcę. Ale takie sprawy mogą ciągnąć się miesiącami albo i dłużej, a my zostajemy z kredytami na spłatę posiadłości, którą nam zabrano i kosztami, które ponosimy w walce sądowej – dodają.

Mieszkańcy gminy Jaktorów podkreślają również, że ewentualne wysiedlenia oznaczać będą to nie tylko stratę dorobku życiowego, ale wręcz całkowite wywrócenie tego życia do góry nogami. – Skoro w związku z realizacją CPK obszar wysiedleń mógłby objąć nawet trzysta domów – o czym mówili nam wczoraj przedstawiciele stowarzyszenia, to proszę mi powiedzieć, gdzie decydenci chcieliby znaleźć w pobliżu nowe miejsca zamieszkania dla wszystkich – pyta niemal retorycznie jeden z mieszkańców.

–Przecież to praktycznie niewykonalne, co oznaczałoby dla wielu przeprowadzkę w inny rejon Polski czy województwa, a dalej zmianę pracy szkoły i tak dalej. Specustawa już nowej pracy wysiedlonym mieszkańcom nie zapewni – dodaje.

Na spotkaniu przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczność Stare Budy poprosili mieszkańców o podpisanie pism z wyrazami sprzeciwu wobec CPK i planowanych wysiedleń do prezydenta RP oraz do spółki CPK. Można je znaleźć TUTAJ


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.