18
03 2023
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
18.03.2023, godz. 13:30
Od 10 marca do 6 kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu „Plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla metropolii warszawskiej 2030+”. Projekt, wraz z niezbędną dokumentacją jest wyłożony w urzędach. My zamieszczamy go w tym artykule.
– Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej i poradnikiem Civitas [2], Plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla metropolii warszawskiej jest planem strategicznym, mającym na celu przede wszystkim zrównoważenie sposobów przemieszczania się po metropolii warszawskiej. Poprzez zawarte w nim wskazania, spełniać ma potrzeby mobilnościowe mieszkańców metropolii warszawskiej oraz gospodarki w miastach i w ich otoczeniu, a także zapewnić lepszą jakość życia. Opiera się na dotychczasowych praktykach planistycznych, uwzględnia się w nim także kwestie integracji, partycypacji społecznej oraz zasad oceny jego realizacji – czytamy w specyfikacji dokumentu.
Potrzeba opracowania i realizacji ) plan zrównoważonej mobilności miejskiej (jako narzędzia integrującego politykę przestrzenną z polityką transportową
oraz uwzględniającego zależności pomiędzy poszczególnymi gałęziami transportu), wynika z kilku powodów, przede wszystkim z:
– konieczności istotnej poprawy dostępności transportowej (w pierwszej kolejności – publicznego transportu zbiorowego w MW)
na obszarze rdzennym oraz między miastami i gminami w MW,
– potrzeby poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego
– (podnoszenia jego poziomu dla wszystkich użytkowników),
– zapewnienia właściwego rozwoju zrównoważonego ruchu zero- i niskoemisyjnego o wysokiej jakości,
– konieczności zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na klimat, środowisko naturalne oraz antropogeniczne,
– potrzeby zapewnienia dobrego poziomu zamieszkania, pozwalającego na realizację podstawowych potrzeb w pobliżu miejsca
zamieszkania,
– konieczności implementowania w lokalnych strategiach i planach dotyczących transportu i planowania przestrzennego działań
wyraźnie obniżających emisję z transportu poprzez stosowanie rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności.
Z pełną treścią dokumentu mieszkańcy mogą się zapoznać TUTAJ.
ZOBACZ TEŻ
Najbardziej przydałaby się ścieżka rowerowa od orlenu przy ulicy Żyrardowskiej aż do Jaktorowa a kolejna na ulicy Slowackiego lub Plantowej polaczonej w Milanówku do ulicy Krakowskiej.
Marianoitaliano
Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.