25 01 2019

Miasto planuje nowe parkingi

25.01.2019, godz.: 19:36
Miasto planuje nowe parkingi
Fot. GrodziskNews.pl

Władze Grodziska chcą się starać o dotację na budowę kolejnych parkingów. Radni przyjęli uchwały dotyczące uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego terenów przy ul. Traugutta i Kilińskiego.

Uchwały te zostały przegłosowane na ostatniej sesji, która odbyła się 23 stycznia. Dotyczą one terenów, które obecnie są nieurządzonymi placami, na których niektórzy mieszkańcy zostawiają swoje auta. Chodzi o teren przy ul. Traugutta w rejonie ulic Langiewicza i Towarowej oraz plac u zbiegu ulic 3 Maja i Kilińskiego między Bankiem Spółdzielczym, a Szkołą Podstawową nr 3.

Pewne wątpliwości co do zasadności budowania kolejnego parkingu po północnej stronie torów PKP miał radny Janusz Okurowski. – Czy jest uzasadnione ekonomicznie to, że mamy wybudowany za duże pieniądze parking wielopoziomowy, który nie jest zapełniony, a teraz w pobliżu planuje się budowę innego? – dopytywał.

Burmistrz Grzegorz Benedykciński zapewnił, że ten wielopoziomowy parking niebawem się zapełni i w niedalekiej przyszłości będzie konieczność budowy kolejnego. – Parking, który wybudowaliśmy (przy ul. Żydowskiej – przyp. red.) jest już zapełniony w przynajmniej 70 procentach. Parkometry, które postawiliśmy zaczynają spełniać swoją rolę i osoby, które zostawiają swoje auto na dłużej niż trzy godziny już przyjeżdżają na nowy parking. Odkąd stoją nowe parkometry, to zaczął się duży wzrost liczby samochodów na parkingu na Żydowskiej. Myślę, że do końca zimy zostanie on zapełniony w całości, a przy tej dynamice rozwoju gminy będą potrzebne kolejne miejsca parkingowe. Jednak przy tym nie powinniśmy generować zbyt dużego ruchu w centrum miasta. Korzystnym rozwiązaniem będzie to, aby ktoś przejechał przez wiadukt czy tunel i zaparkował po północnej stronie dworca i nie tworzył korków przy wyjeździe z miasta – tłumaczył na sesji burmistrz Benedykciński.

Włodarz podał również inny dość istotny powód. – Teraz będzie ostatnie rozdanie środków unijnych na budowę tego typu parkingów. Czyli jeżeli nie wybudujemy ich teraz, to za pięć lat i tak będzie trzeba je postawić, ale w całości z własnych środków. A przecież parking na Żydowskiej postawiliśmy w 85 proc. z pieniędzy unijnych i ten przy ul. Traugutta również moglibyśmy przy takim wsparciu go wybudować – podkreślił.

Radni zdecydowaną większością głosów podjęli obie uchwały. Szczegóły dotyczące obu inwestycji zapewne poznamy w niedalekiej przyszłości.

Co ciekawe, jak podali planiści podczas sesji, plac przy ul. Traugutta daje możliwość budowy parkingu wielopoziomowego, choć wcale takowy nie musi tam powstać. – Prawdopodobnie powstanie tam parking jednopoziomowy, maksymalnie dwukondygnacyjny. Wiele wskazuje na to, że będą to najlepsze rozwiązania. Jeżeli udałoby się pozyskać dotację, to myślę, że oba parkingi, zarówno przy ul. Traugutta, jak i przy ul. Kilińskiego powstałyby w przyszłym roku – mówi w rozmowie z nami burmistrz Benedykciński.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Miasto planuje nowe parkingi”

  1. Gmina to kpina pisze:

    A kiedy jakies sluzby zlikwiduja dziki parking na chodniku na ob getta??? Chyba 150 cm ma byc dla pieszych a nie 50 !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.