reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

04

01 2023

Mazowiecka kultura dla uczniów szkół za symboliczną złotówkę


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Mazowiecka kultura dla uczniów szkół za symboliczną złotówkę - Grodzisk News


12 mln zł samorząd województwa planuje przeznaczyć w tym roku na program Kulturalna szkoła na Mazowszu. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, co oznacza dwa razy więcej młodych ludzi w marszałkowskich instytucjach kultury! Szkoły mogą już zgłaszać uczniów do udziału w tegorocznej edycji programu.


Pomysłodawcą wstępu za złotówkę do mazowieckich instytucji kultury jest przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, który również w tym roku zachęca młodych mieszkańców Mazowsza do udziału w programie – Wciąż jest wiele miejsc do odkrycia. Mazowieckie instytucje kultury rozwijają i zmieniają swoje oferty. Pojawiają się nowe wystawy czy spektakle. Jestem przekonany, że i w tym roku uczniowie znajdą coś dla siebie i na pewno nie będą się nudzić – mówi Rajkowski.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Pod koniec grudnia zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o uruchomieniu kolejnej odsłony programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” z budżetem 12 milionów złotych.  W ramach programu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają szansę zwiedzać marszałkowskie muzea, a ponadto brać udział w koncertach, spektaklach czy lekcjach muzealnych za symboliczną złotówkę.

Od maja 2022 r. aż 120 tys. dzieci odwiedziło za złotówkę marszałkowskie muzea i teatry. Ten wynik pozytywnie zaskoczył władze regionu. – W zasadzie nie mamy wyboru! To uczniowie, tak licznie odwiedzający nasze instytucje kultury, zdecydowali o tym, że program będzie kontynuowany. I to niejako podwójnie, gdyż w tym roku na ten cel z budżetu Mazowsza przeznaczamy aż 12 mln zł – mówi Wiesław Raboszuk, wicemarszałek Mazowsza.

By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny szkoła, powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury. W programie bierze udział 28 placówek. Będzie realizowany do końca roku
.
W ubiegłym roku największą popularnością cieszyły się marszałkowskie teatry. Spektakle w warszawskim Teatrze Polskim obejrzało ponad 15 tys. uczniów. Blisko 14 tys. młodych widzów odwiedziło płocki Teatr Dramatyczny. Ponad 10 tys. uczniów wybrało się do Otrębus, po to, by podziwiać występy zespołu Mazowsza, ale też zwiedzać otwarte niedawno Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. 7,7 tys. uczniów wybrało ofertę Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Wśród stołecznych instytucji dużym zainteresowaniem szkół cieszyły się także Muzeum Sportu i Turystyki czy Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Zwiększone zainteresowanie odnotowały również m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (5,7 tys. uczniów), Muzeum Wsi Radomskiej (3,7 tys. uczniów), Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (4 tys. uczniów) czy radomska „Elektrownia” (8,6 tys. uczniów).
Lista instytucji biorących udział w programie znajduje się na stronie: mazovia.pl.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.