26 06 2020

Mapa śmiertelnych wypadków drogowych. Ku przestrodze

26.06.2020, godz.: 21:31
Mapa śmiertelnych wypadków drogowych. Ku przestrodze

Podobnie jak latem 2019 r., tak i w te wakacje policja publikuje mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W ubiegłym roku była usłana 560 miejscami, w których zginęła co najmniej jedna osoba. Mapa ma działać na wyobraźnię kierujących, aby zdjęli nogę z gazu i prowadzili swoje pojazdy rozsądnie.

Mapa w czasie wakacji będzie codziennie aktualizowana o kolejne ewentualne śmiertelne wypadki. – Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówią policjanci.

Na szczęście obecnie mapa jest pusta i oby taki stan utrzymał się jak najdłużej. Niestety, patrząc na poprzednie lata policjanci przewidują, że z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ tych punktów będzie przybywać.

Funkcjonariusze zwracają też uwagę na kilka podstawowych zasad, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.
Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.