03
07 2024
Dominik Pietraszek Grodzisk News
03.07.2024, godz. 19:18
Grodziski Zakład Wodociągów i Kanalizacji wprowadził ciekawe rozwiązanie mające poprawić bezpieczeństwo wody pitnej. „Zatrudnił” małże słodkowodne jako system wczesnego ostrzegania przed incydentalnym zanieczyszczeniem wody. Jest to system biomonitoringu SYMBIO.
To rozwiązanie zostało wprowadzone na Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Cegielnianej w Grodzisku. – Małże, o których mowa są częścią Systemu Biomonitoringu SYMBIO, a funkcjonowanie systemu oparte jest o idee bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy (małże), gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując online, co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy – opisuje działanie systemu SYMBIO grodziski ZWiK.
Osiem małż z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus) zostało umieszczonych w specjalnym zbiorniku. Do każdej z nich przytwierdzono elektromagnes, który współpracuje z sondami pomiarowymi , które rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Jeżeli muszle nagle się zamkną, będzie to wyraźny sygnał, że parametry wody pitnej zostały obniżone, a system SYMBIO wygeneruje sygnał, który poinformuje o tym służby laboratoryjne. Te będą mogły szybciej i sprawniej zareagować.
Jak podają wodociągowcy, jest to jedna z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, a także coraz popularniejsza w naszym kraju. – Warto zaznaczyć, że obecnie małże monitorują jakość wody pitnej już dla 10 milionów ludzi w całej Polsce. System Biomonitoringu SYMBIO jest połączeniem naturalnej niezawodnej metody bioindykacji, opartej na organizmach wskaźnikowych, z nowoczesną technologią, pozwalającą na automatyczne badanie i archiwizowanie danych, co wyznacza aktualne standardy bezpieczeństwa, w których jakość wody pozwala na jej picie prosto z kranu – informuje ZWiK.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.