12 08 2020

Ławeczka Marszałka w Milanówku

12.08.2020, godz.: 17:16
Ławeczka Marszałka w Milanówku
Fot. milanowek.pl

W najbliższy piątek (14 sierpnia) w Milanówku zostanie odsłonięta wystawa tematyczna dotycząca wyboru koncepcji Ławeczki Marszałka mająca upamiętnić Józefa Piłsudskiego. Wystawa odbędzie się z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

W styczniu tego roku Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej zwróciło się do Rady Miasta Milanówka w sprawie trwałego upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w mieście ogrodzie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Członkowie Stowarzyszenia zwracali uwagę na fakt, iż w Milanówku nie ma miejsca, które w jednoznaczny sposób świadczyłoby o zachowaniu pamięci o Marszałku. Radni podzielili to zdanie i 2 marca podjęli stosowną uchwałę.

14 sierpnia o godz. 18.00 na terenie znajdującym się między Teatrem Letnim i Milanowskim Centrum Kultury odbędzie się odsłonięcie wystawy tematycznej dotyczącej wyboru koncepcji Ławeczki Marszałka w  Milanówku. Wystawę organizuje oczywiście Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej. Wydarzenie zostanie zwieńczone występem artystycznym.

Warto podkreślić, że Milanówek posiada oryginalny projekt sarkofagu Józefa Piłsudskiego, który został wykonany przez Jana Szczepkowskiego, mieszkającego w Milanówku wybitnego rzeźbiarza. W 1936 r. ogłoszono konkurs na projekt wawelskiego sarkofagu. Milanowski artysta w latach 1936 – 1938 pracował nad projektem sarkofagu i pomnika Piłsudskiego. Ostatecznie Szczepkowski konkurs wygrał, ale projekt ten nigdy nie został zrealizowany, najpierw z powodu wybuchu II wojny światowej, a następnie z przyczyn politycznych. Dwa projekty sarkofagu zostały uznane za zaginione. Zapomniano o nich, dzięki czemu przetrwały w pracowni rzeźbiarza w willi Waleria w Milanówku.

Fot. milanowek.pl
💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.