TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

10

02 2021

Kto powinien odśnieżyć chodnik?


Grodzisk News


foto: ArchiwumKto powinien odśnieżyć chodnik? - Grodzisk News


Każdej zimy powraca dyskusyjna – by nie powiedzieć sporna – kwestia odśnieżania chodników dość swobodnie określonych w przepisach jako ?znajdujące się bezpośrednio przy ogrodzeniu. Gdzie zaczyna się odpowiedzialność właścicieli posesji, a gdzie w dalszym ciągu odśnieżać powinni gminni drogowcy? Kiedy straż miejska ma prawo wlepić z tego tytułu mandat?


Podstawą prawną, z której wynika obowiązek odśnieżania jest ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art.5 ust.1 pkt.4 ustawy brzmi ?uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych?. Za niewywiązanie się z tego obowiązku strażnicy mogą ukarać mieszkańca mandatem.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Strażnicy informują, że właściciel ma obowiązek usuwać z chodnika przed domem zanieczyszczenia, śmieci, a także błoto, śnieg i lód. ? Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno ci zgarniać śniegu na jezdnię. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi ? mówią strażnicy.

Funkcjonariusze grodziskiej straży miejskiej przypominają o posypywaniu chodników solą z piaskiem, a także o zwisających z dachów sopli lodu, które mogą stanowić zagrożenie

💬︎   dodaj komentarz

Na zdjęciu chodnik oddzielony od nieruchomości pasem zieleni należącym do gminy. Zapomnieliscie dodac, ze w takiej sytuacji odśnieżanie chodnika to obowiązek gminy. Kropka

Gulian
10-02-2021 14:18

A kto powinien odśnieżać ulice? Podobnie, kto powinien je naprawiać, usuwać ubytki, dziury, dbać o odwodnienie itp. A tego nie robi? Po co płacimy tu podatki? Pługi i piaskarki zaczynają jeździć po osiedlowych drogach dopiero w środę, w końcówce trzeciej doby od intensywnych opadów. Zarządzanie tym tematem jest w grodzisku równie dobre jak każdym innym. A już zarządzanie drogami to bije rekordy. Dobrze idzie natomiast podnoszenie opłat za śmieci, gminnych podatków, czy zlecanie prac zaprzyjaźnionym firmom. Nieźle jest też z propagandą i straszeniem mieszkańców strażą miejską.

Halina
10-02-2021 14:30

Ja nie mogę zgarnąć śniegu na ulicę ,ale kierujący pługo-piaskarką może zasypać "mój" chodnik śniegiem z ulicy ?

Roman
10-02-2021 14:49

pokaż wszystkie komentarze (12)

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.